Intermodal taşımacılıkta lojistik hizmet kalitesinin müşteri sadakati ve müşteri güvenine etkisi
The effect of logistics service quality on customer loyalty and customer trust in intermodal transportation
  1. Tez No: 717036
  2. Yazar: OKTAY GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ACER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Taşımacılık faaliyetlerindeki gelişmeler çok modlu taşımacılık türlerinin gelişmesini sağlamış ve bu türlerden biri olan intermodal taşımacılığa olan ilgiyi de artırmıştır. Bu ilginin devamını sağlamak ve daha da arttırmak için taşımacılık firmalarının, müşterilerinin sadakatini ve güvenini kazanması gerekmektedir. Bu nedenle müşteri güvenini ve sadakatini sağlayabilmek için yapılması gerekenlerin tespiti büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada intermodal taşımacılıkta lojistik hizmet kalitesinin müşteri sadakati ve güvenine etkisi araştırılmıştır. Bunun için intermodal taşımacılık faaliyetleri gerçekleştiren bir firmanın müşterilerine lojistik hizmet kalitesi, müşteri güveni ve müşteri sadakati ölçekleri uygulanmış ve elde edilen veriler korelasyon ve regresyon analizleri yoluyla incelenmiştir. Çıkan sonuçlar lojistik hizmet kalitesinin müşteri sadakati ve müşteri güvenini olumlu anlamda etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in the field of transportation have enabled the development of multi-modal transportation types and has increased interest specifically in one of these types, which is intermodal transportation. In order to maintain and further increase this interest, transportation companies would need to gain the loyalty and the trust of their customers. For this reason, it is of vital importance to determine the means to earn a customer's trust and loyalty. A study was done to gauge the effect that logistics service quality has on customer loyalty and trust in intermodal transportation. For the purposes of this study, the logistics service quality, customer trust and customer loyalty scales were applied to the customers of a company that carries out intermodal transportation activities and the data obtained were examined through correlation and regression analysis. The results showed that the logistics service quality had a positive effect on customer loyalty and customer trust.