Meiji dönemi Japon eğitim reformu: Meiroku Cemiyeti, Meiroku Dergisi ve kurucuları
Japanese education reform in Meiji era: The Meiroku Society, Meiroku Journal and its founders
- Tez No: 717037
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MERTHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Japonya, 17. yy başlarından 19. yy ortalarına kadar, sakoku olarak adlandırılan dönemde, dışa kapalı bir ülke olmuş, dolayısıyla bilim ve teknolojideki gelişmelerden geri kalmıştır. 1853 yılında ABD'li Komodor Matthew Perry, Japonya'ya gelerek Japonya'yı dış dünyaya açılmaya zorlamıştır. Japonya, dışa açılmasıyla birlikte ülke içinde çalkantılı bir sürece girmiştir. Tokugawa Rejimi ve İmparatorluk arasında yaşanan iç-savaş sonucunda İmparatorluk tarafı galip gelmiş ve 1868 yılında Japonya'da, Meiji Dönemi olarak adlandırılan yeni bir dönem başlamıştır. Meiji Dönemi sırasında Japonya, bunmei kaika sloganı altında çok hızlı bir şekilde Batılılaşmaya başlamış, eğitim, hukuk ve bilim gibi birçok alanda köklü reformlar yapılmıştır. Bu dönemde iyi eğitimli bazı aydınlar, Japonya'da bir akademik topluluk kurma düşüncesiyle bir araya gelerek 1873 yılında Meiroku Cemiyeti'ni (Meirokusha 明六社) kurmuş, ardından halk içinde aydınlanmayı yaymayı hedefleyerek de Meiroku Dergisi'ni (Meiroku zasshi 明六雑誌) çıkarmışlardır. Meiroku Cemiyeti'nin kurucusu olan birçok aydın aynı zamanda Meiji Dönemi eğitim reformlarının gerçekleşmelerinde ve Japon halkının daha aktif bir şekilde eğitim görmelerinde etkili olmuştur. Bu çalışmada, Meiroku Cemiyeti'nde, özellikle eğitim alanında çalışmış kurucularının Meiroku Dergisi'nde yazdıkları makaleler incelenerek eğitim hakkındaki düşünceleri ele alınmıştır. Meiroku Cemiyeti, yaygın sanılanın aksine, sadece Batı fikirlerini yaymaya çalışan bir topluluk olmayıp, içinde farklı görüşlerden kişileri barındıran, kozmopolit bir topluluk olmuştur. Cemiyet üyeleri, birçok konuda sıkça birbirleriyle fikir ayrılığı yaşamış, bunları makalelerinde dile getirmişlerdir. Ancak yine de cemiyet içinde kadınerkek ayrımı yapılmadan tüm Japon halkın iyi eğitimli bireyler olmaları gerektiği konusunda ortak bir düşünceye sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
From early 17th to mid-19th century, in Sakoku era, Japan has been a closed country to outside world, causing her to fall behind in science and technology. In 1853, Commodore Matthew Perry of US Navy, forcefully opened Japan to outside world with his arrival. With the opening of the country, Japan entered a period of turmoil within the country. As a result of the civil war between the Tokugawa Shogunate and the Empire, the Imperial side was victorious and in 1868, a new era called the Meiji Period began in Japan. During the Meiji Period, Japan began to westernize very quickly under the motto of bunmei kaika, and radical reforms were made in many fields such as education, law and science. During this period, some well-educated intellectuals came together with the idea of establishing an academic community in Japan and established the Meiroku Society (Meirokusha 明六社) in 1873, and then they published the Meiroku Journal (Meiroku zasshi 明六雑誌), aiming to spread enlightenment among the people. Many intellectuals, who were the founders of the Meiroku Society, were also influential in the realization of the Meiji Period educational reforms and receiving active education for the Japanese people. In this study, the educational thoughts of the founders of Meiroku Society, especially the ones who have worked in the field of education, were examined through their articles written in Meiroku Journal. In contrary to popular misbelief, the Meiroku Society was not just a community trying to spread Western ideas but was a cosmopolitan community that included people from different views. Members of the society often differed with each other on many issues and expressed these in their articles. However, it can be seen that all the members in the Society have a common idea that the Japanese people are supposed to be welleducated individuals without making any discrimination whether men or women.