14-16 yaş grubu spor yapan ve yapmayan öğrencilerde atılganlık ve sosyal yetkinlik düzeylerinin akademik başarıya etkisi
The effect of attribution and social competence levels on academic success in 14-16 years of group students with and without sports
- Tez No: 717055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN SUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı; 14-16 yaş kadın ve erkek öğrencilerden spor yapan ve yapmayan öğrencilerin atılganlık sosyal yetkinlik düzeylerinin akademik başarılarına olan etkisinin karşılaştırılmasıdır. Katılımcıların atılganlık düzeyleri, sosyal yetkinlik beklentisi ölçeği spor yapma durumları, cinsiyet ele alınmıştır. Veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Veri toplama aracının birinci bölümünde katılımcıların cinsiyet ve akademik başarı puanından oluşan sosyo-demografik bilgi formu yer almaktadır. Anket formunun ikinci bölümünde bireylerin atılganlık düzeylerini ölçmek amacıyla belirlemek amacıyla Rathus (1973) tarafından geliştirilen ve Voltan (1980) tarafından Türkçe'ye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan Rathus Atılganlık Envanteri yer almaktadır. Anketin üçüncü bölümünde ergenlerin sosyal yetkinlik beklentisini (kişilerarası ilişkilere girebilme ve sürdürebilme becerisini) ölçmek amacıyla Bilgin (1999) tarafından geliştirilen Sosyal Yetkinlik Beklentisi Ölçeği yer almaktadır. Çalışmada İstanbul Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özdemir Sabancı Anadolu Lisesi ve Ayazağa Anadolu Lisesinde okuyan 14-16 yaş grubu öğrencilerden online yapılan anket sistemi ile katılan 284 öğrenci ile uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, cinsiyet sosyal yetkinlik düzeylerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir, Kadın öğrencilerin sosyal yetkinlik düzeylerinin erkeklere göre fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Spor yapan öğrenciler ile yapmayan öğrencilerin atılganlık düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Spor yapan öğrencilerin atılganlık düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Akademik başarı puanlarının spor yapma durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği (p>0,05) tespit edilmiştir. Spor yapan ve yapmayan grupta atılganlık puanı ve akademik başarı puanı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İki grup içinde atılganlık puanı yüksek olan öğrencilerin akademik başarı puanı düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to compare the effect of assertiveness and social competence levels of 14-16 year old female and male students who do sports and those who do not, on their academic success. The assertiveness levels of the participants, the social competence expectation scale, their status of doing sports, and gender were discussed. A questionnaire consisting of three parts was used as a data collection tool. In the first part of the data collection tool, there is a socio-demographic information form consisting of the gender and academic achievement scores of the participants. In the second part of the questionnaire, there is the Rathus Assertiveness Inventory, which was developed by Rathus (1973) and adapted into Turkish by Voltan (1980) in order to measure the assertiveness levels of individuals. In the third part of the questionnaire, there is the Social Competency Expectation Scale developed by Bilgin (1999) in order to measure adolescents' expectation of social competence (the ability to enter and maintain interpersonal relationships). In the study, it was applied with 284 students who participated in the online survey system from 14-16 age group students studying at Özdemir Sabancı Anatolian High School and Ayazağa Anatolian High School affiliated to the Ministry of National Education of Istanbul. As a result of the research, a significant difference was found in gender social competence levels. It was revealed that female students' social competence levels were higher than males. It has been determined that there is a significant difference between the assertiveness levels of the students who do sports and those who do not. The assertiveness levels of the students who do sports were found to be higher. It was determined that academic achievement scores did not differ significantly according to the state of doing sports (p>0.05). A negative and significant relationship was found between assertiveness score and academic achievement score in the groups who do and do not do sports. The academic achievement scores of the students with high assertiveness scores in the two groups were found to be low.