İstanbulun kırsal kesimlerinde yaşayan 14-16 yaş grubu sporcu öğrenciler ile sedanter öğrencilerin atılganlık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of assertiveness levels of 14-16 age group athlete students and sedanter students living in rural areas of İsanbul
  1. Tez No: 523562
  2. Yazar: METEHAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı; İstanbul'un kırsal kesimlerinde yaşayan 14-16 yaş grubu sporcu öğrenciler ile sedanter öğrencilerin atılganlık düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Katılımcıların atılganlık düzeyleri bireyin spor yapıp yapmadığı ve ikamet durumuna göre değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Rathus tarafından geliştirilen Atılganlık Envanteri kullanılmıştır. Çalışmada İstanbul ili Çatalca İlçesinde yaşayan tesadüfi yöntemle seçilen 250 lise öğrencisine anket uygulanmıştır ve bu anketlerden 204 tanesi değerlendirmeye uygun bulunmuştur. Araştırma sonucunda çıkan P değeri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; It is a comparison of the assertiveness levels of athlete students and sedanter students between 14-16 age group living in the rural areas of Istanbul. The assertiveness levels of the participants were assessed according to whether the individual was sporting or not and the residence status. Assertiveness Inventory developed by Rathus was used as data collection tool. A questionnaire was applied to 250 high school students selected by chance in the Çatalca District of İstanbul Province and 204 of these questionnaires were found suitable for evaluation. As the result of the study is P value