13-18 grubu spor yapan ve yapmayan orta öğrenim gençliğinin fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin karşılaştırılması
A comparative study of physical and physiologycal features a mong active and non-active 13-18 age groups, secondary and high schools yoult , in sports
- Tez No: 49094
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
63 ÖZET Bu çalışmanın amaa 13-18 yaş grubu, ortaöğretim kurumlarında okuyan, spor yapan ve spor yapmayan öğrencilerin fiziksel, fizyolojik ölçüm sonuçlan karşılaştırılarak, sporun fiziksel ve fizyolojik özellikler üzerindeki etkilerini tesbit etmektir. Bu araştırmaya toplam 123 öğrenci katılmıştır, öğrenciler (13-14), (15-16), (17-18) yaş deney (n=ll),kontrol (30) gruplarına ayrıldı. Deney ve kontrol grubu öğrencilerin fiziksel ve fizyolojik ölçüm sonuçlan karşılaşonldı-İstatistik analizler t-testi ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY The aim of this study is establishing the effects of sport onto the physical and physiological peculiarities with comparing the results of physical and physiological dimensions of students who are between 13- 18 and attend to secondery education and who makes sport or not. To this study total 123 students joined the students departed to the age between (13-14 ), (15-16 ), (17-18 ), experiment (n=ll ) and control (30 ) groups, the groop of experiment and control compared the results of physical and physiological dimension of students. This was become true with the test of stastistics analysises. The result of this study, the difference between the weight, borfix,six minute race, eximation, stuttle, long jumping with stophing, springing perpendicular and elasticity means and the level of meaningful, age, height and the fat percent of body means, wasfnt found meaningful. The means of 13-14 aged experiment and control group's right fang strong and of 17-18 experiment and control group's right fang strong was found at the level of meaningful.