Yönetim teorileri ve endüstri 4.0'ın insan kaynakları yönetimi'ne etkisi
The effects of management theories and industry 4.0 on human resources management
  1. Tez No: 717058
  2. Yazar: MAMADOU ALIOU BARRY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsanlar, birlikte yaşamaya başladığından beri, daha etkili ve verimli organizasyonlar yaratmanın yolları aranmış ve bu konuda çeşitli yönetim teorileri geliştirilmiştir. İnsanlar var oldukları günden beri teknolojiyle hayatlarını sürdürmüştür. Teknoloji insanların hayatlarını kolaylaştırma eğiliminde olmasına rağmen; bazen işleri zorlaştırdığı zamanlar olmuştur. Sanayinin devrim başlangıç tarihinden dönemimize kadar üç büyük devrimin süreçleri test edilmiştir. Günümüzde gelişim gösteren teknolojilerle, Endüstri 4.0'adı verilen dördüncü sanayideki devrimin tesirleri görülmektedir. Endüstri 4.0've beraberinde gelen tüm yenilikler işgücü piyasalarını ve dolayısıyla şirketlerde insan kaynaklarını etkilediğinden; Endüstri 4.0'ın yönetim teorileri bağlamında insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkisi bu çalışmada dikkate alınmayı hak etmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, yönetim teorilerinin kavramsal boyutu tartışılmakta; ikinci bölümde Endüstri 4.0 ve insan kaynakları yönetimi arasındaki ilişki açıklanmakta ve çalışmanın üçüncü bölümünde ise Yönetim teorilerileri ve Endüstri 4.0'ın insan kaynakları yönetimi üzerindeki etkisi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since people started to live as a community, more effective research and organizations have developed various management theories regarding this issue. Human beings have continued their lives with technology since the day they existed. Although technology has tended to make people's lives easier throughout history, it has been at times when it has made it difficult. Since the beginning of the industrial revolution until today, there have been three great revolutions process. Now, with the developing technologies, the effects of the fourth industrial revolution, called Industry 4.0 are seen. In the regard of this study, the effect of Industry 4.0 on human resources management within the scope of management theories has been deemed worth examining. Because Industry 4.0 and all the innovations that come with it, affect the labor markets and therefore the human resources in companies. In this study, primarily based on the conceptual dimension of management theories, after Industry 4.0 and human resources management are explained, at the end of the study, the effect of Industry 4.0 in the field of human resources management is examined.