İş tatmini unsurları: Sakarya Üniversitesi araştırma görevlileri örneği
Elements of job satisfaction : The case of Sakarya University research assistans
- Tez No: 265914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışanların davranışlarını etkilemesi bakımından iş tatmini tüm örgütler için ilk sırada yer alan konulardan biridir. Gelişen ve değişen çağımızda örgütler diğer örgütlerle rekabet edebilmek ve kaliteli hizmet verebilmek için çalışanların iş tatminlerini arttırma çalışmışlardır. Akademilerde bu örgütlerden biridir. Akademik örgütler toplumun gereksinim duyduğu insan gücü yetiştirme, bilim ve teknolojinin ilerlemesini sağlama, ülke sorunlarına çözüm yolları önerme, kültürün bir kuşaktan diğerine aktarılmasını sağlama gibi önemli görevler üstlenmektedir. Bu kurumda çalışan öğretim elemanları, öğretim üyeleri, okutmanlar ve öğretim yardımcıları olan araştırma görevlilerinin en iyi biçimde hizmet verebilmesi için iş tatminlerinin arttırılması gereklidir. Bu nedenle bu çalışmada geleceğin akademisyenleri olan araştırma görevlilerin iş tatminleri araştırılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde iş tatmininin kuramsal çerçevesi ele alınmıştır. Bu kısımda iş tatminin tanımına ve önemine yer verilmiştir. Daha sonra iş tatmini etkileyen etmenler, iş tatmini teorileri, iş tatmini ve motivasyon ilişkisi, iş tatmini ve verimlilik ilişkisi, iş tatminsizliği ve sonuçları, akademik örgütlerde iş tatmini açıklanmıştır. Araştırma Sakarya üniversitesinde 102 araştırma görevlisine uygulanmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 16.0 programında değerlendirilmiştir. Anket sonuçları değerlendirilirken frekans, ortalama, standart sapma, T-testi, Anova testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is one of the most concepts of organizations considering its behaviouralistic consequences on the employees side. Organizations have been trying to increase the job satisfaction of the employees in order to compete with the other organizations and produce high quality service. Academic institutions serve a few very important tasks like bringing up the necessary human resource for the society, providing scientific and technological development, finding solutions for the problems of the society in general, transfering culture through generations and alike. Academicians, lecturers and research assistants to be able to serve in the best way, have to be satisfied concerning their job. On the basis of this fact, the current study aimed to investigate the job satisfaction of research assistans- as the future academicians.In the first section we placed the theoretical frame of job satisfaction. Here are the description and the relevance of job satisfaction. Then we explained the factors acting upon job satisfaction, job satisfaction theories, the relation between job satisfaction and motivation, the relation between job satisfaction and efficiency, job dis-satisfaction and the consequences and job satisfaction in academic institutions. The study was carried out in the Sakarya University, through 102 research assistants. The data gathered were analyzed with the SPSS 16.0. For the analysis of the questionnaires frequency, mean, deviation, T-test, and Anova tests were applied.