Sınıf öğretmeni adaylarının konuşma becerilerine yönelik öz yeterlik algılarının incelenmesi
Examination of classroom teacher candidates' self-efficacy perceptions for speaking skills
- Tez No: 717065
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının konuşma becerilerine yönelik öz yeterlik algılarını incelemektir. Araştırmanın evrenini Trabzon Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören öğretmen adayları, örneklemini ise sınıf öğretmeni adayları oluşturmaktadır. Bu çalışmada elde edilen veriler aracılığıyla sınıf öğretmeni adaylarının konuşma becerilerine yönelik öz yeterliklerine etkisi noktasında bazı becerilere ulaşılmasına yardımcı olması amaçlanmaktadır. Yapılan bu araştırma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılına ilişkin veriler ile sınırlıdır. Araştırmanın desenini nitel ve nicel verilerin toplanılarak, bu iki desenin de kullanıldığı yöntem olan karma yöntem (mixed method) oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel boyutu kapsamında elde edilen veriler, kişisel bilgi formu ve Konuşma Öz Yeterlik ölçeğinden elde edilen veriler ile sınırlıdır. Araştırmanın nitel boyutu kapsamında elde edilen veriler, yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler ile sınırlıdır. Nicel boyutta, veriler ölçekle google form üzerinden öğretmen adaylarına ulaşılarak elde edilmiştir. Bu formu 216 sınıf öğretmeni adayı doldurmuştur ve araştırmanın nicel boyutuna 216 öğretmen adayı dahil edilmiştir. Nitel boyutta ise birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar olan eğitim kademesinden 16 sınıf öğretmeni adayı ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırma kapsamında, nicel veriler konuşma öz yeterlik ölçeğinden elde edilen puanları tanılayıcı özelliklere göre karşılaştırmak için fark testler uygulanmıştır. Analizler SPSS 25.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise, yarı yapılandırılmış görüşmelere katılan 16 sınıf öğretmeni adayının açık uçlu sorulara verdikleri cevapların içerik analizi tekniğiyle incelenmesi sonucu elde edilmiştir. Nicel verilerden elde edilen sonuçlara göre, araştırmaya katılan sınıf öğretmeni adaylarının konuşma becerisi öz yeterlik algıları“genellikle”düzeyindedir; cinsiyet, yaş, sınıf, anne-baba eğitim düzeyi gibi değişkenlere göre konuşma öz yeterliklerinin benzer olduğu, herhangi bir farklılık olmadığı görülmektedir. Nitel verilerden elde edilen sonuçlara göre ise, sınıf öğretmeni adaylarının konuşma becerisine yönelik yeterlilik düzeylerine bakıldığında, kendilerini yeterli hissedenlerin sayısının fazla olduğu görülmektedir. Çalışma sınıf öğretmeni adaylarının konuşma becerisine yönelik öz yeterliklerinin geliştirilmesi açısından öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the self-efficacy perceptions of primary school teacher candidates towards speaking skills. The universe of the research consists of teacher candidates studying at Trabzon University Education Faculty, and the sample is primary school teacher candidates. Through the data obtained in this study, it is aimed to help the classroom teacher candidates reach some skills in terms of their impact on their self-efficacy in speaking skills. This research is limited to the data for the 2020-2021 academic year. The design of the research is the mixed method, which is the method in which both of these designs are used, and qualitative and quantitative data are collected. The data obtained within the scope of the quantitative dimension of the research is limited to the data obtained from the personal information form and the Speaking Self-Efficacy scale. The data obtained within the scope of the qualitative dimension of the research is limited to the data obtained from the semi-structured interviews. In the quantitative dimension, the data were obtained by reaching the pre-service teachers via google form with scale. This form was filled by 216 pre-service teachers and 216 pre-service teachers were included in the quantitative dimension of the research. In the qualitative dimension, interviews were conducted with 16 prospective classroom teachers from the first grade to the fourth grade. Within the scope of the research, difference tests were applied to compare the scores obtained from the quantitative data speaking self-efficacy scale according to the diagnostic features. Analyzes were analyzed with SPSS 25.0 statistical package program. Qualitative data, on the other hand, were obtained as a result of examining the answers given to open-ended questions by 16 pre-service teachers who participated in semi-structured interviews with content analysis technique. According to the results obtained from the quantitative data, the speaking skill self-efficacy perceptions of the primary school teacher candidates participating in the research are at the level of ''generally''; it is seen that speaking self-efficacy is similar according to variables such as gender, age, class, parental education level, and there is no difference. According to the results obtained from the qualitative data, it is seen that the female classroom teacher candidates' level of self-efficacy in speaking skills is higher than the male classroom teacher candidates in terms of gender, age and class variables. According to the results obtained from the qualitative data, when the proficiency levels of the classroom teacher candidates for speaking skills are examined, it is seen that the number of those who feel themselves competent is high. The study offers suggestions in terms of improving pre-service classroom teachers' self-efficacy for speaking skills.