İklim değişikliği ve sürdürülebilirlik etkisinde yenilenebilir enerji piyasası teşvikleri
Renewable energy market incentives under the influence of climate change and sustainability
- Tez No: 717073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM İNANÇ ŞENSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bugün küresel anlamda enerji talebinin büyük çoğunluğu fosil enerji kaynaklarından karşılanmaktadır. İklim değişikliği sorunun küresel bir krize dönüşmüş olması ve bu durumun sürdürülebilirlik üzerinde büyük tehlike oluşturuyor oluşu ve yine mevcut petrol, doğalgaz, kömür gibi fosil enerji kaynaklarının çevreye zararı ile gelecekteki belirsizliği, çözüm için tek yolun yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek olduğu gerçeğini karşımıza çıkarmaktadır. İklim krizi ile mücadelede ve sürdürülebilir bir ekonomi ve çevre için yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji ve ısı üretiminin hayati olduğu artık tüm dünya tarafından kabul görmektedir. Bu eksende ülkeler gerek ekonomik büyümelerinin devamı, gerekse de dışa bağımlılıklarını azaltmak ve en önemlisi sürdürülebilirlik için iklim krizi ile mücadele edebilmek adına yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik edici uygulamalar kullanmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de ve Avrupa Birliği'nde seçilmiş bazı ülkeler ile Birleşik Krallık özelinde yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik teşviklerin incelenerek, ülkelerin iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilir bir gelecek için uyguladıkları teşvik model ve çeşitlerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Today, substantial part of the global energy demand is met with fossil energy resources. Focusing on renewable energy resources appears to be the only way for solution considering that climate change turned into a global crisis, the great risk this situation creates on sustainability and environmental damages of and uncertainties about the future of the existing fossil energy resources such as oil, natural gas and coal. There is now consensus around the globe about the fact that generation of energy and heat with renewable energy resources is of vital importance for combatting the climate crisis and ensuring a sustainable economy. For this purpose, countries adopt incentive policies for maintaining the economic growth, encouraging to renewable energy resources, reducing external dependence and more importantly, combatting the climate crisis. The objective of this study is to analyze renewable energy incentives in Turkey, selected European Union member states and the United Kingdom, and describe models and types of incentives implemented by these countries for in order to combat the climate change and for a sustainable future.