Nevşehir ilinde yetişen bazı iğne yaptaklı ağaçlardan toplanan kozalakların antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteleri
Antioxidant and antimicrobial activities of coals collected from some needle leaf trees growing in Nevsehir
  1. Tez No: 717077
  2. Yazar: MUSTAFA AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHLAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Nevşehir ilinde yetişen 6 farklı iğne yapraklı bazı ağaçların (Thuca occidentalis, Juniperus viriginiana, Cedrus atlantica, Picea pungens engelm, Pinus nigra JF. arnold, Cupresus arizonica) kozalaklarına ait antioksidan ve antibakteriyel aktivteleri incelenmiştir. Antioksidan aktivite tayini için DPPH serbest radikal süpürme aktivitesi, metal iyonları şelatlama aktivitesi, total fenolik içerik tayini, β-karoten miktar tayini, likopen miktarı tayini yapılmıştır. Antibakteriyel aktivite tayini için toplam 6 adet test bakterisi (Bacillus subtilis ATCC 6051, Listeria monocytogenes ATCC 7644, Micrococcus luteus ATCC 4698, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 11229) kullanılmıştır. DPPH radikali süpürme aktivitesi bakımında en iyi değer Pinus nigra jf. arnold(IC50: 55,8 µg / mL, indirgeme aralığı % 60,1– % 98,6) türünde, en düşük değer ise Thuca occidentalis (IC50: 200,4 µg / mL, indirgeme aralığı %33,14 - %58,45) türünde görülmüştür. Metal iyonları şelatlama aktivitesi bakımından en iyi sonuç Pinus nigra JF. arnold (IC50: 61,0, şelatlama aktivitesi %55,5 - %74,6) türünde tespit edilmiştir. Konsantrasyon arttıkça şelatlama oranının arttığı belirlenmiştir. En düşük aktivite Thuca occidentalis (IC50: 236,2, indirgeme aralığı %22,3 - %52,8) örneğinde görülmştür. Bu çalışmada likopen miktarı en fazla Pinus nigra JF. arnold (0,590) türünde en düşük miktar Juniperus viriginiana (0,516) türünde tespit edimiştir. ꞵ-karoten miktarı en yüksek çıkan tür Cupressus arizonica (0,95µg / g), miktarı en düşük bulunan tür Pinus nigra JF. arnold (0,39µg / g) türü görülmüştür. Total fenolik içerik bakımından en zengin tür Pinus nigra jf. arnold türü olarak belirlenmiştir, içerik bakımından en düşük miktar Juniperus viriginiana türünde tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan 6 farklı tür arasında en iyi antibakteriyel aktivite gösteren tür Pinus nigra jf. arnold türünde belirlenmiştir. En az aktivite ise Thuca occidentalis türünde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant and antibacterial activities of the cones of 6 different coniferous trees growing in Nevşehir region (Thuca occidentalis, Juniperus viriginiana, Cedrus atlantica, Picea Pungens Engelm, Pinus nigra JF. arnold, Cupresus arizonica) were investigated. For the determination of antioxidant activity, DPPH free radical scavenging activity, metal ions chelating activity, total phenolic content, carotene and lycopene amount were determined. A total of 6 test bacteria (Bacillus subtilis ATCC 6051, Listeria monocytogenes ATCC 7644, Micrococcus luteus ATCC 4698, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 11229) used for determination antibacterial activity. While the highest value for DPPH radical scavenging activity has Pinus nigra JF. Arnold (IC50: 55,8 µg / mL % 60,1– % 98,6), the lowest value has Thuca occidentalis (IC50: 200,4 µg / mL %33,14 - %58,45). In terms of metal ions chelating activity, the best result was observed in Pinus nigra JF. arnold (IC50 61.0% 55.5% - 74.6%). It was determined that higher concentration belonging to extracts have higher chelating rate. The lowest activity was observed in Thuca occidentalis ((IC50: 236.2% 22.3 - 52.8%). In this study, the highest amount of lycopene was observed in Pinus nigra jf. arnold (0.590) and the lowest in Juniperus viriginiana (0.516). Cupressus arizonica (0.95µg / g) species has the highest ꞵ-carotene content and Pinus nigra JF. arnold (0.39µg / g) has the lowest ꞵ-carotene content. The richest species in terms of total phenolic content amount was determined as Pinus nigra JF. arnold species, the lowest amount in terms of content was observed in Juniperus viriginiana. Among the 6 β-different species used in the study, the best antibacterial activity was observed in Pinus nigra JF. arnold. The least activity was observed in Thuca occidentalis.