Öğretim üyelerinin lisansüstü öğrencilerden beklentilerine ilişkin nitel bir araştırma
A qualitative research on the expectations of faculty members from graduate students
- Tez No: 717096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM KOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretim üyelerinin lisansüstü öğrencilerden beklentilerine ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Ankara ili sınırları içerisinde maksimum çeşitlilik ve kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi ile seçilen, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalında görev yapmakta olan 12 öğretim üyesinden toplanan veriler ile gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemi benimsenerek olgubilim deseni ile yürütülmüş olan bu araştırmada, veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi için içerik analizi kullanılmış verilerin sunumu doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Bu çalışmada, öğretim üyeleri lisansüstü öğrencilerden ders dönemi, yeterlik dönemi ve tez dönemindeki beklentileri, lisansüstü öğrencilerden bireysel beklentileri, lisansüstü öğrenciler ile iletişim şekilleri ve görüşme sıklıkları, akademik hayata teşvik ettikleri lisansüstü öğrencilerden beklentileri, kendi akademik hayatları boyunca rol model aldıkları öğretim üyeleri, lisansüstü öğrenci tipleri, lisansüstü eğitim sürecinde yaşanan sorunlar ve lisansüstü öğrencilere akademik ve bireysel davranış bağlamında öneriler sunmuşlardır. Bu araştırma kapsamında elde edilen bulgulara göre, ders, yeterlik ve tez döneminde bulunan öğrencilerin alana ilişkin okumalar yapılması gerektiği, öğrencilerin öğretim üyeleri ile iletişimi doğru zamanda doğru iletişim yöntemi ile gerçekleştirilmesinin önem taşıdığı, az okuma yapılması, etik ilke ihlali, zaman yönetimi, derse devam, motivasyon eksikliği, öğrenciye zaman ayırma, öğretim üyesi ve öğrenci ilişkisi, alandaki derslerin pratikten uzak olması, ders çeşitliliği, öğrenci seçimi, kontenjan, nitelik, kaynak yetersizliği gibi hususların lisansüstü eğitim sürecinde sorun oluşturması gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the expectations of faculty members on graduate students. The research was conducted with 12 faculty members working in the Department of Educational Administration in Hacettepe University, Gazi University, Middle East Technical University and Ankara University in 2020-2021 academic year, within the boundaries of Ankara. The participants of the study, faculty members, were selected with the maximum diversity and convenience sampling method, Qualitative research technique, phenomenological research design and semi-structured interview form was used to collect data. Descriptive and content analyses were used for data analysis and the results were supported by direct quotations from the participants. Within the scope of this study faculty members expressed their opinions about the expectations of graduate students during lecture, proficiency and thesis period, the tools and the frequency of communication with graduate students, expectations from the graduate students that they encourage for academic life, the characteristics of the faculty members that inspired the faculty members during their own academic life, types of graduate students, the problems in graduate education and academic and personal advice to graduate students. Within the scope of this study, it was conducted that graduate students must fulfill the reading assignments during lecture, proficiency and thesis periods. In addition, the results of the study revealed that graduate education problems are related with improper communication methods with the faculty members, less reading, violation of ethical principles, time management, attendance to the lectures, lack of motivation, allocating time to students, faculty member-student relationship, lack of practical courses, lack of course diversity, student selection and quota of the departments.