Çok okunan çocuk edebiyatı eserlerinin kök değerler açısından incelenmesi
Examination of most read works of children's literature in terms of root values
- Tez No: 717097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma çok satılan çocuk kitapları arasından seçilerek incelenen sekiz kitapta hangi değerlerin işlendiğini, Millî Eğitim Bakanlığının Türkçe Dersi Öğretim Programında (2019) belirlediği on kök değerin bu kitaplarda yer alıp almadığını, akademik anlamda çocuk edebiyatının önemli değerlendirme kıstaslarından biri olan“mesaj ve alt mesaj”dan ne anlamak gerektiğini, etkili bir mesajın nasıl verilebileceğini ve bir eserin edebî vasıflarını koruyarak işlenen değerleri değerler eğitimi çerçevesinde nasıl kurguladığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç çerçevesinde Türk ve dünya edebiyatından seçilen kitaplardaki işlenen değerler ve değerlerin niteliğinin incelenerek literatüre katkı sunması hedeflenmektir. Bunun yanında bu 8 kitapta yer alan değerlerin hangi metinler çerçevesinde ortaya çıkarıldığı, değerlerin olumlu ve olumsuz yönlerinin belirli bir farkındalık oluşturması, daha önce bu 8 kitap üzerinde böyle bir çalışmanı yapılmamış olması bu araştırmayı önemli kılmaktadır. Bu sekiz kitap“Harry Potter ve Felsefe Taşı”, Harry Potter ve Sırlar Odası“, ”Küçük Prens“, ”Dedemin Bakkalı“, ”Abartma Tozu“, ”Çizgili Pijamalı Çocuk“, ”Kiraz Ağacı İle Aramızdaki Mesafe“ ve ”Pal Sokağı Çocukları" kitaplarından oluşmaktadır. Bu kitaplar içerisinde yer alan adalet, dürüstlük, dostluk, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, yardımseverlik ve vatanseverlik değerlerinin analizi yapılmış olup; bu araştırma kapsamında sonuçlar incelendiğinde sekiz kitap kapsamında en fazla işlenen olumlu değer yardımseverlik (%17) iken en fazla işlenen olumsuz değerin ise saygı (%24) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines which values are studied in eight books that are selected from among the best-selling children's books, whether the ten root values determined in the Turkish Lesson Curriculum by the Ministry of National Education are included in these books, and“message and sub-message”, which is one of the important evaluation criteria of children's literature in academic terms. It aims to reveal what should be understood from“”, how an effective message can be given, how the values that are processed on the axis of values education are constructed while preserving the literary qualities of a work. Within the framework of this purpose, it is aimed to contribute to the literature by examining the values and the quality of the values in the books selected from Turkish and world literature. In addition, the context in which the values in these 8 books were revealed, the positive and negative aspects of the values to create a certain awareness, and the fact that such a study has not been done on these 8 books before makes this research important. These eight books are“Harry Potter and the Philosopher's Stone”,“Harry Potter and the Chamber of Secrets”,“The Little Prince”,“Grandpa's Grocery”,“Pretend Powder”,“The Boy in the Striped Pajamas”,“The Distance Between Us and the Cherry Tree”and“Pal Street”Children" consists of books. The values of justice, honesty, friendship, self-control, patience, respect, love, responsibility, benevolence and patriotism in these books have been analyzed; When the results were examined within the scope of this research, it was seen that the most processed positive value in the eight books was helpfulness (17%), while the most processed negative value was respect (24%).