Türk halk oyunları notasyonu öğretiminde klasik bale ve modern dans teorisinin halk oyunlarına uyarlanması
The Adaptation of classical ballet and modern dance notation theory to the folk dance for the education of Turkish folk dance notation
  1. Tez No: 100325
  2. Yazar: AHU ACAR
  3. Danışmanlar: SUNA SEDEN ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
n ÖZET Bu çalışmada Türk Halkoyunları adım yapışma yönelik yazım teknikleri, literatür tarama tekniği ile incelenmiştir. Kendine özgü adım yapılan ile ülkemizde geniş bir yelpazeye sahip olan Türk Halkoyunlannın, otantik adım yapılarının daha fazla dejenere olmadan yazım teknikleri yoluyla kayıt altına alınması artık bir gerekliliktir. Çalışmadaki temel hedef benesh hareket notasyonu metodunun, Türk Halk oyunları adımlarının yazılmasına yönelik incelenmesi ve gerekli yazım tekniklerinin oluşturulması doğrultusundadır. Çalışmada, Benesh hareket notasyonu metodu yazım ve sahne teknikleri konuları, başlangıç ve gelişme bölümlerine ayrılarak incelenmiştir. Türk Halkoyunları eğitmenlerine yardımcı olabilmek ve yol gösterebilmek amaç edinilmiştir. Böylece kültürümüz içinde yer alan Türk Halkoyunlannın bilimsel bir dil kullanılarak yazılması, nesillere doğru aktarımı ve ortak kullanım alanları yaratacaktır. Aynca bu çalışmada Benesh hareket notasyonu metodunun, yazım ve sahne teknikleri kullanılarak, Türk Halkoyunlannın ekip düzeyinde oynanan bazı yöre oyunlan yazılmıştır. ta tttKKKrcrl* raw
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study; recording techniques of Turkish folk dance step structure have been examined by use of literature searching technique. It is obuiously necessary to record step structure of Turkish folk dance, which has a wide variety of self- structured step movements, to avoid degenaration of its authenticity. The basic goal of this study is throught working on Benesh Movement notation method for investigating Turkish folk dance step structure and forming necessary recording techniques. Benes Movement notation method's solo and scoring consepts have been examined in elementary and intermediate parts. İt is our aim to help and encourage all academics who have interest in Turkish folk dance. Therfore the transfer of Turkish folk dance structure from generation to generation by use of a scientific terminology will result in formation of common usage in our dance culture. Some Turkish folk dance examples have been added to the and of the study by using Benesh Movement notation solo and scoring technique.