Boksörlerin özgüvenlerinin problem çözme becerisine etkisi
The effect of boxers' self-confidence on their problemsolving skills
  1. Tez No: 717106
  2. Yazar: AYDOĞAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZARİFE PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, farklı yaş kategorilerinde aktif boks yaşantısını sürdüren boksörlerin özgüven düzeyleri ve problem çözme becerileri ile özgüven düzeyleri ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Çalışmada öğrencilerin demografik değişkenler açısından farklılıkları incelenmiştir. Çalışma 2019-2020 eğitim öğretim yılında TÜRKİYE genelinde aktif boks yaşamını sürdüren 201 erkek, 39 bayan olmak üzere toplam 240 boksör üzerinde gönüllülük esasına dayalı olarak uygulanmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için, araştırmacılar tarafından katılımcıların kişisel bilgilerinin ve dağılımlarının belirlenmesi için hazırlanan 8 soruluk kişisel bilgi formunun yanı sıra (Akın, 2007) tarafından geliştirilen 33 maddelik Öz Güven Ölçeği ve Türkçe'ye uyarlaması Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından yapılan Problem Çözme Envanteri (PÇE) kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Sonuç olarak, araştırma grubunda yer alan boksörlerin eğitim değişkeni açısından özgüven düzeyleri, lisansüstü eğitime sahip sporcular lehine anlamlı bulunmuştur. Spor yaşı açısında ise14 yıl ve üzeri spor yapanların özgüven düzeyleri 3yıl ve daha az spor yapan boksörlerden yüksek bulunmuştur. Problem çözme becerilerinde ise sıklet arttıkça boksörlerin problem çözme becerileri arttığı tespit edilmiştir. Kilo düşme sorunu bulunmayan sporcuların problem çözme becerilerinin arttığı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra katılımcıların özgüven düzeyleri arttıkça, problem çözme becerilerinin de arttığı görülmektedir. Dolayısıyla sporcularının özgüven düzeylerinin problem çözme becerilerini pozitif yönde etkilediği görülmektedir. Kilo düşme ile uğraşmanın gelişim çağında olan çocukların problem çözme becerilerinin gelişmesinde önemli bir etken olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study conducted to examine the relationship between selfconfidence levels and problem-solving skills, self-confidence levels and problem-solving skills of boxers who continue their active boxing life in different age categories. In the study, the differences of the students in terms of demographic variables were examined. The study was applied on a voluntary basis on a total of 240 boxers, 201 men and 39 women, who continue their active boxing lives throughout TURKEY in the 2019-2020 academic year. In order to collect the data of the research, in addition to the 8-question personal information form prepared by the researchers to determine the personal information and distribution of the participants, the 33-item Self-Confidence Scale developed by (Akın, 2007) and the Turkish adaptation made by Şahin, Şahin and Heppner (1993). Problem Solving Inventory (PSI) was used. SPSS 22.0 program was used for data analysis. As a result, the self-confidence levels of the boxers in the research group in terms of the education variable were found to be significant in favor of the athletes with postgraduate education. In terms of sports age, the self-confidence levels of those who do sports for 14 years and above were found to be higher than boxers who did sports for 3 years or less. In problem solving skills, it was determined that as the weight increased, the problem solving skills of the boxers increased. It is thought that the problem solving skills of the athletes who do not have weight loss problems increase. In addition, it is seen that as the self-confidence levels of the participants increase, their problem-solving skills also increase. Therefore, it is seen that the self-confidence levels of the athletes positively affect their problem-solving skills. It can be said that dealing with problems is an important factor in the development of problem solving skills of children in the developmental age.