Boksörlerin antrenman yönetimi süreçlerinde sporda inovasyon (yenilikçilik) yaklaşımlarının incelenmesi
Investigation of the innovation approaches in sports in boxer's training management processes
- Tez No: 796623
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD SERTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; rekabet ve yarışma durumunda olan, boks branşı ile ilgilenen sporcular için inovasyon yaklaşımlarının önemini araştırmak olup değişen ve yenilenen teknolojik olguların boks branşı ile ilgilenen sporcuların antrenman yönetim süreçlerinde inovasyon yaklaşımlarını incelemektir. Yöntem: Araştırma için Türkiye Boks Federasyonuna bağlı 213 lisanslı boksörlere online anket uygulanmıştır. Araştırmada Türkiye Boks Federasyonuna bağlı lisanslı boksörlerin inovasyon algıları için Sporda İnovasyon Ölçeği (SİÖ), Kanario (2017) tarafından geliştirilen ve Demir, Sertbaş ve Sivrikaya (2020a) Türkçe uyarlaması yapılan“Sporda İnovasyon Ölçeği”beşli likert tipi dereceleme biçiminde oluşturulmuş 3 alt boyutu ile 30 maddesi bulunmaktadır. Araştırmanın evreni, Türkiye Boks Federasyonuna bağlı olarak faaliyetlerini yürüten spor kulüplerinde yer alan Genç ve Büyükler kategorisindeki boksörler katılmıştır. Bu araştırmada tarama modellerinden betimleyici ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcılara ait demografik bilgilerin dağılımı frekans analizi ile incelenmiştir. Sporda İnovasyon Ölçeği ile demografik özelliklerine göre hesaplanmış ve normal dağılıma uygunluğu incelenmiştir. Öncelikle demografik bilgiler ve diğer grup sorulara ait fikir edinilmesini sağlamak amacıyla aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde dağılımları içeren tanımlayıcı istatistikler değerlendirilmiş, ölçme aracındaki değişkenler arasındaki farkı ve arasındaki ilişkiyi bulabilmek amacıyla normal dağılıma sahip olan veri gruplarında bağımsız T-testi, Varyans Analizi tek yönlü (Anova) ve Korelasyon (r istatistiği) testleri uygulanmıştır. Sonuç: Elde edilen veriler doğrultusunda; Sporcuların demografik özelliklerine yönelik dağılımlarında aldıkları puanların karşılaştırılmasına yönelik yapılan analizlerde sadece ''kulüplerin bulunduğu bölgeler'' değişkeninde anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p0.05). Boksörlerin antrenman yönetimi süreçlerinde demografik özelliklerin inovasyon (yenilikçilik) yaklaşımları üzerine etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study; To investigate the importance of innovation approaches for athletes who are in competition and competition, who are interested in the boxing branch, and to examine the innovation approaches of the athletes who are interested in the boxing branch of changing and renewed technological phenomena in the training management processes. Method: For the research, an online questionnaire was applied to 213 licensed boxers affiliated to the Turkish Boxing Federation. In the study, for the innovation perceptions of the licensed boxers affiliated with the Turkish Boxing Federation, the Innovation in Sports Scale (SİÖ) was developed by Kanario (2017) and the“Sports Innovation Scale”adapted to Turkish by Demir, Sertbaş and Sivrikaya (2020a), with 3 sub-dimensions formed in the form of five-point Likert-type grading. It has 30 items. The universe of the research is the boxers in the Young and Senior category, who take part in the sports clubs that operate under the Turkish Boxing Federation. In this research, descriptive relational scanning model, one of the scanning models, was applied. Results: The distribution of demographic information of the participants was examined by frequency analysis. It was calculated according to the demographic characteristics of the Sports Innovation Scale and its conformity to the normal distribution was examined. First of all, descriptive statistics including arithmetic mean, standard deviation, frequency and percentage distributions were evaluated in order to obtain an idea about demographic information and other group questions. In order to find the difference between the variables in the measurement tool and the relationship between them, the independent T-test, Analysis of Variance in data groups with normal distribution. One-way (Anova) and Correlation (r statistics) tests were applied. Conclusion: In line with the data obtained; In the analyzes made to compare the scores they received in the distribution of the demographic characteristics of the athletes, a significant difference was found only in the“regions where the clubs are located”(p 0.05). It has been concluded that the demographic characteristics of the boxers have no effect on innovation approaches in the training management processes.