Kalp ve damar hastalarında tamamlayıcı / alternatif tedavi tutum ve uygulamaları
Attitudes and practices of complementary / alternative therapy in cardiovascular patients
  1. Tez No: 717113
  2. Yazar: CANGÜL BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFÜNAZ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kalp ve damar hastalarında Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviyi (TAT) kullanımlarını ve tutumlarını belirlemek için yapılan bu araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Araştırma bir eğitim araştırma hastanesinde kardiyoloji servislerinde yatmakta olan ve kardiyoloji polikliniklerine başvuran 400 hastayla gerçekleştirildi. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ile Bütünleyici Tamamlayıcı ve Alternatif Tedavi Tutum Ölçeği kullanılarak toplandı. Ortalama 61.48±12.79 yıl yaşında olan hastaların %68'i erkek, %90.5 evli, %80'i ilkokul mezunu ya da okuryazar, %90'ı çekirdek aile tipine sahiptir. Hastaların %83'ü emekli, %87.3'ünün gelir düzeyini“orta”olarak nitelendirmekte, %54'ü yaşamlarında uzun süre ilçede bulunmuştur. Hastaların %72.5'i sigara kullanmamakta, beden kitle indeksi %37'si fazla kiloludur. Hastaların %30.5'i TAT uygulamaları aldığını belirtmekte, TAT tedavisi alma durumları incelendiğinde %69.7'si bitkisel ürünleri kullanmaktadır. Hastaların, %70.5'i akraba/arkadaş tavsiyesiyle TAT uygulamaları yapmakta, %99.2'si TAT uygulamalarını modern tıp tedavisiyle birlikte kullanmakta, %50'si TAT uygulamalarından fayda gördüğünü belirtmektedir. Hastaların TAT uygulamaları aldığını sağlık personeline söyleme durumlarına bakıldığında %57.4'ü evet cevabını vermektedir. Hastaların %66.4'ü TAT uygulamalarına tedavi sürecinde başlamaktadır. Hastaların TAT öncesi genel sağlık durumunu %65'i orta olarak, %85'i TAT sonrası genel sağlık durumunu orta olarak ifade etmektedir, %43.9'u hastalıkla savaşa karşı vücudun direncini artırmak için TAT kullanmakta, %58.2'si TAT'dan beklediğim sonucu aldığını belirtmiştir. Hastaların kullanılan TAT yöntemleri incelendiğinde bitkisel ürünlerde %28.5'i limon kullandığını belirtmektedir. Hastaların BTATTÖ'den alınan toplam puan ortalaması 28.76 ± 0.73, tamamlayıcı ve alternatif tıp alt boyutu için 15.32 ± 2.64, bütüncül sağlık alt boyutu için ise 13.46 ± 2.97'dir. Hastalardan kadınların, sigara kullanmayanların, en uzun süre köyde yaşayanların ve eğitim düzeyi düşük olanların TAT'a ilişkin olumlu tutumda oldukları bulundu.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to identify cardiovascular patients; use of, and attitudes toward, the complementary and alternative therapies (CATs). The study was conducted on 400 patients who were admitted to, or who visited, the cardiology clinic of a training and research hospital. The data were collected using the Personal Information Form and the Supplemental Complementary and Alternative Therapy Attitude Scale (SCATAS). Of the patients having an average age of 61.48±12.79 years, 68% were male, 90.5% were married, 80% were primary school graduates or literate, and 90% had nuclear families. Of the patients, 83% were retired and 87.3% reported their income level as medium and 54% spent a considerable part of their lives in the district. The rate of the non-smoking patients was 72.5% while the rate of overweight patients in terms of their body mass index was 37%. In terms of use of CATs, 30.5% of the patients said they received CATs, and 69.7% of the patients said they used herbal products. Of the patients, 70.5% received CATs upon recommendation from their relatives/friends, 99.2% used CATs along with modern medicine treatments, and 50% reported benefits from CATs. In terms of notifying health professionals about their use of CATs, 57.4% said they reported their use. Of the patients, 66.4% started to use CATs during the treatment process. Before using CATs, 65% of the patients described their overall medical condition as moderate while 85% reported their overall medical condition as moderate after CAT use. Of the patients, 43.9% said they used CATs in order to boost body resistance and 58.2% said they received the expected results from their CAT use. When the CAT methods used by the patients were examined, it was found that 28.5% used lemons as a herbal product. The average total score of the patients from the SCATAS was 28.76 ± 0.73 while their scores were 15.32 ± 2.64 for the complementary and alternative medicine sub-dimension and 13.46 ± 2.97 for the holistic health sub-dimension. It was found that the female patients, non-smokers, those who lived in a village for a long time and those with a lower level of education nurtured positive attitudes toward CATs.