Varis tedavisinde rutin tedaviler ile tıbbi sülük tedavisinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of conventional therapies and hirudotherapy in the treatment of varicose veins
- Tez No: 388601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik venöz yetmezliğin tedavisinde kullanılan konvansiyonel tedavilerin etkinliği ile hirudoterapinin etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Kontrollü açık etiketli klinik deneysel bir çalışma olarak planlanan bu araştırma, Atatürk Üniversitesi Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp Yöntemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yürütülmüştür. Kalp damar cerrahisi Polikliniği'nde kronik venöz yetmezliği tanısı olan ve tıbbi sülük tedavisini kabul eden 41 hasta ile medikal tedaviye ek olarak varis çorabı kullanan 29 hasta üzerinde yapılmıştır. Tıbbi sülük tedavisi yapılan hastalara 10 seans olmak üzere, her seansta varis olan her bacağa 5 adet sülük uygulanmıştır. Alerji ve kanama gibi komplikasyonları tolere edemeyen sekiz hastanın tedavileri 10 seansa tamamlanmadan sonlandırılmıştır. Kontrol grubunda yer alan hastalar ise venöz yetmezlik tanısını ilk olarak alan hastalardan seçilmiştir. Kontrol grubunu kalp damar cerrahisinin önerilerine uyum gösteren hastalar arasından rast gele seçilen 29 hasta oluşturmuştur. Bulgular: Kronik venöz yetmezlik derecesinin tedavi öncesinde ve 6. ayda yapılan ultrasonografi değerlendirmeleri arasında istatistiksel olarak bir fark yoktu (p=0,274). Fakat tıbbi sülük tedavisi uygulanan grubun tedavi öncesi ve 3. ayda yapılan Doppler USG değerlendirmeleri arasındaki fark istatistiksel olarak sınırda anlamlıydı (p=0,056). Sülük tedavisi grubundaki hastaların tedavi öncesindeki ortalama VAS (Vizüel Analog Sakala) skoru (65,12 mm±20,5 mm) ile 3.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to compare the effectiveness of the conventional medical therapies and hirudotherapy in the treatment of varicose veins. Method: The study was planned as controlled, open labeled clinical trial, and conducted on 41 patients who were diagnosed as chronic venous insufficiency in the Cardiovascular Surgery Outpatient's Clinics and accepted to have hirudotherapy. Twenty nine patients who received medical therapy were chosen as control group. The study was conducted at the Acupuncture and Complementary Medicine Practice and Research Center in Ataturk University, from June 2013 to January 2014. In the leech therapy group, patients had a 10-sessions therapy. In each session 5 leeches were applied on the leg with varicose vein. Therapies of the patients who couldn't tolerate complications such as allergic reaction and bleeding were terminated. The control group composed of randomly selected 29 patients who first time had the diagnoses of varicose vein and complied with the treatment. Results: There were no statistically significant difference between the pretreatment ultrasonic evaluation and the evaluation on the sixth month, in the therapy groups (p=0.274). But Doppler ultrasonography differences of pretreatment and 3rd month evaluation was borderline significant in medical leech therapy group (p=0.056).