Puberte prekoks tanılı hastaların klinik ve laboratuvar özelliklerinin incelenmesi
Examination of clinical and laboratory features of patients diagnosed with precoci̇ous puberty
  1. Tez No: 717134
  2. Yazar: BANU BAHAR KARAÇUHA SAĞLAMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ CİHAN EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniğine Ağustos 2015- Ağustos 2020 yılları arasında puberte prekoks semptomları ile başvurup puberte prekoks tanısı alan 141 hastanın başvuru anındaki demografik özelliklerini, başvuruda anne baba boylarına göre hesaplanan hedef boyları ile değerlendirmeyi, tedavi bitiminde yaş boy, kilo, vücut kitle indekslerinin nasıl değiştiğini ve bu değişimin erkek ve kız cinsiyet arasında fark gösterip göstermediğini görmeyi amaçladık. Bunun yanı sıra hastaların tedavi başlangıcındaki fazla tartılı/obezite oranını belirleyerek puberte prekokslu olgulardaki sıklığını araştırmayı; tedavisi tamamlanarak hekim tarafından sonlandırılan hastaların başvuru ve tedavi bitimi ön görülen son boy tahminlerinin ve antropometrik ölçümlerinin değişimlerinin aldıkları puberte prekoks tedavisine göre karşılaştırılarak farklılık gösterip göstermediklerini değerlendirmeyi ön gördük. İki yıl ve üzeri tedavi alan hastaların tedavi başlanma yaşına göre tedaviden fayda görmelerini uzama hızının 6 cm/yıl ın altına düşmesi ve tedavi sırasında delta kemik yaşı/delta takvim yaş oranın
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, it was aimed to evaluate the demographic characteristic at the admission of 141 patients, who applied to Istanbul Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital Pediatric Endocrinology Policlinic between August 2015 and August 2020 with the symptoms of precocious puberty and diagnosed with it, with their calculated target height by means of the heights of their parents, to understand how their ages, heights, weights and body mass indexes (BMI) changed, and whether it depended on the gender or not. Besides, it was anticipated to research the frequency of the precocious puberty cases by identifying the overwieght/obesity ratio at the beginning of the treatment and to evaluate whether the changes of anthropometric measurements and the predicted final height estimations at the end of the treatments of the patients, the doctor of whom ended their treatment, differs or not by comparing the medicine used. It was planned to compare the benefit of the patients who received treatment for two years or more, according to the age at which the treatment was started, based on the criteria that the growth rate fell below 6 cm/year and the delta bone age/delta chronological age ratio fell below