Netflix orijinal içeriklerinde görsel efekt kullanımının izleyici alımlamasına etkisi: Hakan: Muhafız (The protector) ve The Witcher örneği
The effect of using visual effects on viewer reception in Netflix original contents: Hakan: Muhafız and The Witcher example
  1. Tez No: 717169
  2. Yazar: CEMAL GENCER GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İletişim alanında yaşanan hızlı değişimle birlikte teknolojinin gelişmesi, internetin ve beraberinde akıllı telefonların, tabletlerin ve dizüstü bilgisayarların yaygınlaşmasıyla dijital yayın platformları daha ulaşılabilir hale gelmiştir. Bu ulaşılabilirliği sağlayan uygulamaların başında son yıllarda yaygınlaşmış olan film, dizi, belgesel, animasyon ve konser gibi içeriklerin yayınlandığı platformlar yer almaktadır. Teknoloji aynı zamanda televizyonu da etkileşimli bir sisteme dönüştürmüştür. Etkileşimli yapısıyla televizyon izleme alışkanlıkları ve tercihleri de gelişip güncellenmektedir. Artık izleyiciler, istedikleri içeriği, dilediği zamanda ve mekanda tüketebilmektedir. Bu çalışmada da yeni medya olarak internetin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan dijital platformlardan“Netflix”ve onun orijinal içeriklerinden Hakan: Muhafız (The Protector) ve The Witcher dizileri, görsel efekt kullanımının izleyiciler tarafından alımlanması bağlamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid change in the field of communication, the development of technology, the widespread use of the internet and smartphones, tablets and laptops, digital broadcasting platforms may become easier. There are platforms where broadcasts such as movies, series, documentaries, animations and concerts are streamed, which rank second in this accessibility title. Technology has also been transformed into an interference system for television. With the communication structure, watching habits and preferences on television are developed and updated. Now viewers can consume content whenever and wherever they want. On this page, the digital platform“Netflix”, which emerged as new media with the Internet, and the original content of Hakan: The Protector and The Witcher series are examined in the context of their visual usage.