Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki liselerde görev yapan öğretmenlerin okul akademik iyimserliğine ilişkin görüşleri
The opinions of teachers working at high schools in the Turkish Republic of Northern Cyprus about school academic optimism
- Tez No: 717176
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma öğretmenlerin akademik iyimserlik düzeyinin belirlenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırma evreni 2021 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki liselerde görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırma örneklemi ise, bu evrenden rastgele seçki örnekleme yöntemi ile seçilen öğretmenlerden oluşmaktadır. Bu çalışmada kesitsel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmada veriler Okul Akademik İyimserliği ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma da kullanılan ölçeklerle toplanan verilerin istatistiksel çözümlemeleri SPSS 20,0 paket programı ile yapılmış; verilerin analizinde t-tesi, yüzde, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), frekans kullanılmıştır. İlk olarak araştırmada Okul Akademik İyimserliğine ilişkin ortalama, mod, medyan, standart sapma gibi betimleyici istatistikler yoluyla öğretmenleri akademik iyimserlik düzeyleri incelenmiştir. İkinci olarak öğretmenlerin Okul Akademik iyimserlik düzeylerinin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, okulun bulunduğu ilçe, medeni durum, okulun sahip olduğu öğrenci sayısı ve okul türü gibi demografik değişkenler bakımından anlamlı farklılık gösterip göstermediği T testi (Bağımsız Örneklemler T testi) ve ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi) ile incelenmiştir. Tek Yönlü Varyans Analizi de gruplar arasında anlamlı bir farklılaşma görüldüğünde Post-Hoc testler aracılığıyla farklılıklar hesaplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin Okul Akademik İyimserlik düzeyleri demografik değişkenler açısından anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study conducted to determine the level of academic optimism of teachers'. The research was carried out with the screening model which is one of the quantitative research methods. The research population consist of teachers working in high schools in the Turkish Republic of Northern Cyprus in 2021. On the other hand, the research consists of teachers selected from this universe by random selection sampling method. In this study, the cross-sectional scanning model was applied. The data collected by using the School Academic Optimism Scale. Statistical analyzes of the data collected with the scales used in the research were made with the SPSS 20.0 package program; t-test, percentage, one-way analysis of variance (ANOVA), frequency were used in the analysis of the data. First, the academic optimism levels of the teachers were examined through descriptive statistics such as mean, mode, median, and standard deviation related to School Academic Optimism. Secondly, whether teachers' school academic optimism levels differ significantly in terms of demographic variables such as age, gender, educational status, district of school, marital status, number of students the school has and type of school were analysed withT test (Independent Samples T test) and ANOVA (One Way Analyse of Variance). In One-Way Analysis of Variance, when a significant difference was observed between the groups, the differences were examined through Post-Hoc tests. According to the findings, there was no significant difference between the levels of teachers' School Academic Optimism and demographic variables.