Sixth and seventh-grade students' strategies in solving proportional problems supported with interactive simulations
Altıncı ve yedinci sınıf öğrencilerinin interaktif simülasyonlarla desteklenmiş orantısal problemleri çözme stratejileri
- Tez No: 717175
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmanın genel amacı altıncı ve yedinci sınıf öğrencilerinin interaktif simulasyonlar ile desteklenmiş orantısal problemlerde kullandıkları stratejileri incelemektir. Bu kapsamda çalışmanın ilk amacı, altıncı ve yedinci sınıf öğrencilerinin orantısal problemleri nasıl sınıflandırdıklarını incelemektir. İkinci amacı, altıncı ve yedinci sınıf öğrencilerinin interaktif simülasyon ile desteklenmiş orantısal problemleri çözerken kullandıkları stratejileri incelemek ve bu stratejilerin The On Going Assessment Project (OGAP) Ratio and Proportion (Petit et al., 2020) çerçevesinde hangi seviyelere karşılık geldiğini belirlemektir. Bu çalışmanın son amacı, problemlerin sayısal yapısının (tamsayılı oran, tamsayılı olmayan oran, harfler) öğrencilerin dinamik simülasyon ile desteklenmiş orantısal problemlere ürettikleri stratejilerinin üzerindeki rolünü incelemektir. Bu çalışmanın verileri Haziran-Temmuz 2021 döneminde yedi tane altıncı sınıf ve yedi tane yedinci sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Zoom platformu üzerinden online olarak yapılan görüşmeler analiz için kayıt altına alınmış ve transkript edilmiştir. Bulgular, altıncı ve yedinci sınıf öğrencilerinin orantısal problemleri sınıflandırırken, problemlerin bağlamsal yönlerine, problemlerin doğasına ve birbirini andıran kelimelere dikkat ettiklerini göstermektedir. Buna ek olarak, bir yedinci sınıf öğrencisinin soru köküne odaklandığına rastlanılmıştır. Ayrıca, çerçevedeki tüm stratejiler içerisinden yalnızca üçü ya tek strateji ya da çoklu strateji olarak öğrencilerin çözümleri arasında görülmüştür. Orantısal olmayan stratejiler en çok tam sayı olmayan oran içeren problemlerde kullanılmıştır. Erken oran stratejisinin sadece birinci soruda uygulandığı ve orantısal stratejilerin neredeyse her soruda kullanıldığı gözlenmiştir. Öğrencilerin çoklu stratejileri incelendiğinde, hepsinin düşük seviyeden yüksek seviyeye geçtiği görülmektedir. Ek olarak, tüm soru türleri içerisinde sadece harfler içeren soru türünde çoklu strateji kullanımı gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study was to investigate sixth and seventh-grade students' strategies in solving proportional problems supported with interactive simulations. In this respect, the first aim was to investigate how sixth and seventh-grade students classify proportional problems. The second aim was to examine the strategies that sixth and seventh-grade students employ while solving proportional problems supported with interactive simulations and determine which levels these strategies correspond to on The Ongoing Assessment Project (OGAP) Ratio and Proportion Progression (Petit et al., 2020). The third purpose was to investigate the role of the numerical structure of the problems (i.e., integer ratio, non-integer ratio, letters) on students' selection of strategies in solving problems supported with interactive simulations. The data were collected from seven sixth graders and seven seventh graders during the June-July period of 2021. Interviews were held online via the Zoom platform. Each interview was recorded and transcribed for analysis. Findings revealed that sixth and seventh-grade pupils classify proportional problems based on problems' contextual aspects, problems' nature, and the words that sounded reminiscent of each other. In addition, one seventh-grade student focused on the interrogative word of the question in the problem. Moreover, among all the strategies proposed in The OGAP Ratio and Proportion Framework, only three of them were observed among students' answers, either as a single strategy or multiple strategies. Non-proportional strategies were primarily used in the non-integer ratio numerical structure. Early ratio strategy was employed only on the first question, and lastly, the use of proportional strategies was seen almost in each question. When the multiple strategies of the students were examined, it was found that all the multiple strategies started from a lower level and moved to a higher level. In addition, among all question types, the use of multiple strategies was not observed only in problems involving letters.