İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerisini geliştirmede artırılmış gerçeklik destekli dijital öykü kullanımı
Use of augmented reality supported digital story to develop the creative writing skill of primary school 4th students
- Tez No: 717180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerilerini geliştirmede artırılmış gerçeklik destekli dijital öykü kullanımını incelemek amacıyla 2020-2021 eğitim öğretim döneminde yapılmıştır. Çalışma grubunu Sivas Cebecioğlu İlkokulunda öğrenim gören 10 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden“eylem araştırması”kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen“Artırılmış Gerçeklik Destekli Dijital Öyküleme ile Yapılan Yaratıcı Yazma Uygulamalarının Öğretmen Görüşlerine Göre Değerlendirilmesine İlişkin Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”, Kasap (2019) tarafından geliştirilen“Yaratıcı Yazma Ürünlerini Değerlendirme Ölçeği (YARYÜDÖ)”ve araştırmacı günlüğü araştırmanın veri toplama araçlarını oluşturmaktadır. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerilerini geliştirmede artırılmış gerçeklik destekli dijital öykü kullanımı incelenmiştir. Araştırmada eylem öncesi süreçte öğrencilere klasik yöntemlerle öykü yazdırılmış, eylem sürecinde de artırılmış gerçeklik destekli dijital öykü uygulaması eğitimi verilerek, öğrencilerden dijital platformda öyküler oluşturmaları istenmiştir. Oluşturulan öyküler iki öğretmen tarafından değerlendirilmiş, süreç sonunda bu öğretmenlerin görüşleri alınmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin klasik yöntemlerle yazdıkları öykülerde düşük ve orta düzey performans gösterdikleri, öykü yazmaya isteksiz oldukları görülmüştür. Artırılmış gerçeklik destekli dijital öykü oluşturmada ise öğrencilerin klasik yöntemlerle yazdıkları öykülere göre daha üst düzey performans gösterdikleri, öykü yazmaya daha istekli hale geldikleri görülmüştür. Eylem süreci sonunda görüşleri alınan iki öğretmenin sorulan sorulara verdiği cevaplardan, artırılmış gerçeklik destekli dijital öykü kullanımı ile öğrencilerin genel anlamda daha yaratıcı öykü oluşturdukları sonucuna varılmıştır. Ayrıca artırılmış gerçeklik destekli dijital öykü kullanımının öğrencilerde hayal gücü geliştirme, farklı bakış açısı kazanma, anlamlı yazma, yazıda hâkimiyet gibi kazanımlar sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the 2020-2021 academic year in order to examine the use of augmented reality supported digital stories in improving the creative writing skills of primary school fourth grade students. The study group consists of 10 students studying at Sivas Cebecioğlu Primary School. In the research,“action research”, one of the qualitative research methods, was used.“Semi-Structured Interview Form Regarding the Evaluation of Creative Writing Practices Made with Augmented Reality Supported Digital Storytelling According to Teachers' Views”developed by the researcher, the“Creative Writing Products Evaluation Scale (YARYÜDÖ)”developed by Kasap (2019) and the researcher's diary constitute the data collection tools of the research. Descriptive analysis and content analysis were used in the analysis of the data. In the study, the use of augmented reality supported digital stories in improving the creative writing skills of primary school fourth grade students was examined. In the research, students were asked to write stories with classical methods in the pre-action process, and during the action process, augmented reality supported digital story application training was given and students were asked to create stories on the digital platform. The stories created were evaluated by two teachers, and their opinions were taken at the end of the process. As a result of the research, it was seen that the students showed low and moderate performance in the stories they wrote with classical methods, and they were reluctant to write stories. In creating augmented reality-supported digital stories, it was observed that the students performed at a higher level than the stories they wrote with classical methods, and they became more willing to write stories. From the answers given by the two teachers, whose opinions were taken at the end of the action process, to the questions asked, it was concluded that the students created more creative stories in general with the use of augmented reality supported digital stories. In addition, it has been concluded that the use of augmented reality supported digital stories provides students with gains such as developing imagination, gaining a different perspective, meaningful writing, and dominance in writing.