İsmail Hakkı Bursevi'nin Şerh-i Pend-i Attar'ı
  1. Tez No: 71719
  2. Yazar: RAFİYE DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCA KORTANTAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Yüksek Lisans tezi olarak İsmail Hakkı el-Bursevî'nin Şerh-i Pend-i Attar isimli kitabını çalışmamızın amacı edisyon kritik metotlarını öğrenmek ve İsmail Hakkı 'nın şerh metodunu belirlemektir. İsmail Hakkı 1652-1725 yıllan arasında yaşamıştır. Bugün Bulgaristan sınırlan içinde bulunan Aydos kasabasında doğmuştur. Celvetiyye tarikatına şeyhlik yapmış ve hayatını sufizm öğretilerini uygulamak ve öğretmekle geçirmiştir. Bu sebeple İsmail Hakkı yetmiş üç yıllık ömründe yüz otuz eser kaleme almış ve çok verimli bir hayat yaşamıştır. Zaman zaman değişik yerlerde bulunmasına rağmen, hayatının büyük bir kısmını Bursa' da geçirdiği için Bursevî lakabıyla anılmıştır. Şerhler Eski Türk Edebiyatı alanının en önemli türlerinden birisidir. Konusu, anlaşılmadığı düşünülen bir metnin açıklanması şeklindedir. Yazarlann birikimi ve tutumlarına göre değişik usullerde şerhler ortaya koyulmuştur. Tezimiz baş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm İsmail Hakkı 'nın hayatı ve eserlerinin karakteristik özellikleri hakkındadır, ikinci bölüm kendi içinde ikiye ayrılır. İlk kısım Attar ve Pend-nâmesi hakkında genel bir çerçevedir. İkinci kısım ise İsmail Hakkı 'nın Şerh-i Pend-i Attar 'ı hakkındadır. Bu bölümde eserin basmaları, yazma nüshaları, İsmail Hakkı'nın şerh metodu ve metni kurmada izlediğimiz yol anlatılmıştır. Üçüncü bölümde metin verilir ve son bölüm bibliyografyadır. t.C
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We studied Ismail Hakkı el-Bursevi's Şerh-i Pend-i Attar as a master thesis.Our aim to prepare this thesis is learning the methods of edition critique and making a family tree of manustcripts of the book which are the most necessary methods of publication of Ottoman Literature's texts. Thus in this work, we did the first three parts of his book's edition critique. Ismail Hakkı was lived between 1652-1725. He was born in Aydos Which is in the border of Bulgaria today. He used to be the şeyh of Celvetiyye and served his life studying, teaching and practising the doctrines of sufism. His life was very fruitfull in the meaning of writing and his wrote a hudred thirty books in his life time which was seventy three years. He stayed mostly in Bursa. Therefore called“Bursavî”as a pseudonym. Commentary is a type of litareture. Its content is explaining a text which is thought to be unclear by the autor. Our thesis is consist of Myrchapters. The first one is the main characteristics of the life of îsmail Hakkı and about his books. Second chapter is separeted in two parts. The former is a general frame about Attar and his Pend-nâme. In the latter, we introduced Ismail Hakkı' s Şerh-i Pend-i Attar. This part contains a information of published copies of this book, a designation of his methods on commentary, a introduction of the manustcripts of the book and the methods which we used in the text. The-M-isjfthchapter comprises text. The last one includes bibliografy.