Doğu Dağlık Kilikia su kanalları ve su köprüleri
Water systems and aquaducts in Eastern Rough Cilicia
  1. Tez No: 71720
  2. Yazar: FİKRET ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın konusu,“Dağlık Kilikia'daki Su Kanalları ve Su Köprüleri”dir ve 1994-1997 yıllan arasında Dağlık Kilikia'da Doç. Dr. Serra Durugönül başkanlığında yapılan araştırmalarının sonuçlarından biridir. Bölgede su yollan, kanallar, tüneller ve galeriler gibi yapısal özelliklerinin yanıısıra, geçgileri ile de incelenmiştir. Bunlara ek olarak çeşme yapıları ve su sarnıçları da arkeolojik bir bakış açısı ile araştırılmışlardır. Bir bütün olarak, tez bölgedeki su sistemlerinin hidrolik ve arkeolojik tanımları ve tarihlenmesinden oluşmaktadır. Hellenistik dönemde Doğu Dağlık Kilikia bölgesinde gelişen taş mimarinin en iyi korunmuş örneklerinden olan su sistemleri bu mimari geleneğin Roma dönemindeki devamını oluşturmaktadır. Bunlar, bölgenin Roma döneminde birçok bakımdan (kültürel, ekonomik, siyasal) gösterdiği gelişmeyi yansıtmaktadırlar. Bölgenin başlıca büyük merkezleri olan Olba/Diokaisareia, Olba/Uğuralanı, ile Elaiussa Sebaste/Korykos, aynı zamanda bölgedeki başlıca üç su sistemine işaret etmektedir. Bu merkezlerin giderek önem kazanmaları ve bununla birlikte nüfus yoğunluğunun artması, bölgede büyük ölçekli su yollarının yapılmasının bu diğer nedeni olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The ancient water systems and aqueducts of the Eastern Rough Cilicia, covering the area of Lamas basin is the topic of this study. It is one of the products of the work done in the years 1994-1997 in Rough Cilicia under the direction of Assoc. Prof. Dr. Serra Durugönül. The region's water systems' routes had been traced together with the constructional features such as channels, galleries, tunnels. In addition to this, fountain houses and cisterns were analysed from an archaelogical point of view. As a whole, the hydraulic and archaeological descriptions and dating of the main water systems of the region had been done in this study. Water systems are the best preserved examples of the stone architecture in the Eastern Rough Cilician region. They reflect the Roman continuation of an architectural tradition which was begun in Hellenistic period. Roman water systems and aqueducts reflect the region's progress in many respects such as cultural, economic and political. The most important centers of the region, Olba/Diocasareia, Olba/Uğuralanı and Elaiussa-Sebaste/Korykos also mark the three main routes of the water systems of Eastern Rough Cilicia. The growing importance and the high population rate coming with this should be another reason why these large-scale water systems were constructed in Eastern Rough Cilicia.