Öğretmenlerin örgütsel adalet algısı ile sinizm düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship organizational justice and cynicism: A research in the education sector
  1. Tez No: 717191
  2. Yazar: ÖMER ASLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada özel okulda görev yapan öğretmenlerin örgütsel adalet ve örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiş İstanbul ilindeki belirlenen özel okullarda ilkokul ve ortaokulda görev yapan 140 öğretmenden (Kadın = 96 Erkek = 44) oluşmaktadır. Araştırmada verilerin toplanması için Demografik bilgi Formu, Örgütsel Adalet Ölçeği ve Öğretmenlere Yönelik Örgütsel Sinizm Ölçeği kullanılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel adalet puanlarının orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin, örgütsel adalet düzeyinin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, gelir durumu, meslekte çalışma süresi ve şu andaki kurumda çalışma süresi değişkenlerine göre farklılık göstermediği görülmüştür (p≥0,05). Öğretmenlerin sinizm düzeylerinin orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Özel okulda görev yapan öğretmenlerde örgütsel sinizm düzeylerinin yaş, eğitim durumu ve meslekte çalışma süresine bağlı olarak farklılık gösterdiği saptanmıştır (p≤0,05). Özel okulda görev yapan öğretmenlerde örgütsel adalet algısı ile örgütsel sinizm arasında negatif yönlü orta düzey bir ilişki ortaya konulmuştur. Farklı kurum ve eğitim düzeyindeki öğretmenlerde örgütsel adalet ve sinizm arasındaki ilişkinin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, the relationship between organizational justice and organizational cynicism levels of teachers working in private schools was examined. The study group of the research consists of 140 teachers (Female = 96 Male = 44) working in primary and secondary schools in selected private schools in Istanbul, selected by convenience sampling method. Demographic Information Form, Organizational Justice Scale and Organizational Cynicism Scale for Teachers were used to collect data in the study. The data were evaluated with the help of SPSS.25 statistics program. It was found that organizational justice scores were moderate. There was no difference between the level of organizational justice and age, gender, marital status, educational status, income level, duration of work in the profession and duration of work in the current institution (p≥0.05). Organizational cynicism levels did not differ according to gender, marital status and income status (p≥0.05). It has been determined that the cynicism levels of the teachers are at a medium level.It was found that organizational cynicism levels of teachers working in private schools differ depending on age groups, education level and duration of employment (p≤0.05). A middle level negative relationship has been revealed between the perception of organizational justice and organizational cynicism among teachers working in private schools. It is recommended to examine the relationship between organizational justice and cynicism in teachers of different institutional and educational levels.