Comedian podcasters changing the comedy scene through the podcast medium
Komedyen podcast yayıncılarının podcast ortamı üzerinden komedi sahnesini değiştirmesi
  1. Tez No: 717197
  2. Yazar: KEMAL YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDREAS TRESKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mevcut tezin amacı, yenilikçi bir ortam olarak podcast'lerin özgürleştirici doğasına ve komedi sahnesindeki etkisine ışık tutmaktır. Sonuç olarak podcast yayıncılığının, komedyen podcast yayıncılarının yeni ve niş izleyiciler üzerindeki etkisini örnekleyerek komedi sahnesini şekillendiren ve yeni medya bağlamında gelişmekte olan bir medya biçimi olduğu ileri sürülmektedir. Bu tezde, podcast'ler ve diğer yeni medya biçimleri arasında ortaya çıkan ilişki literatür taraması ve vaka çalışması ile incelenerek komedyen podcast'lerin sosyal ve teknolojik etkileri incelenecektir. Bahsedilen bu etkiler, The Joe Rogan Experience podcast'inin sunucusu olan Joe Rogan'ın kariyeri esas alınarak incelencektir. Bu inceleme aracılığıyla yeni nesil komedyene dönüşen podcast yayıncılarının, bağımsız, kendi ürettikleri ve erişilebilir yayınlarla kurumsal yönetilen medyanın geleneksel anlayışına nasıl meydan okuduğu tartışılmaktadır. Ayrıca bu podcast yayıncıları tarafından sunulan özgünlük ve geniş konu yelpazesinin, büyük medya yayın ağların –genellikle farklı veya alternatif görüşler ve kişiler açısından kapsayıcı olmamaları nedeniyle– elde edemediği daha büyük bir etkiye yol açtıgı da öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The particular aim of the current thesis is to shed light on the liberating nature of podcasts as an innovative medium, and its effect on the comedy scene. Ultimately, it is suggested that podcasting is an emerging form of new media that shape the comedy scene, through exemplifying the impact of comedian podcasters on the new and niche audiences. In this thesis, the social and technological impacts of comedian podcasts will be studied by examining the emerging relationship between podcasts and other forms of new media through literature review and case study. The particular focus of the paper is examined in relation to the career of Joe Rogan, the host of The Joe Rogan Experience podcast. Through this examination, it is discussed how new generation comedian podcasters are challenging the conventional understanding of corporate-managed media with independent, self‑produced and accessible broadcasts. It is further argued that the authenticity and the wide array of topics offered by these podcasters allow for a greater impact that major networks usually fail to obtain, arguably due to their artificial outlook, and lack of inclusiveness in terms of opinions and people.