TİKA'nın yurt dışında yapmış olduğu kültürel faaliyetlerin Türk basınındaki izdüşümü
The projection of TİKA's cultural activities abroad in the Turkish press
  1. Tez No: 717198
  2. Yazar: KAMİL KOLABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN GENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye'nin uluslararası platformda günden güne daha fazla olumlu imaj çizilmesinde ve faaliyet alanını genişletip dünyanın her yerinde etkin olmasındaki en önemli rol oynayan kuruluşlardan biri Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)'dır. Bu kapsamda TİKA'nın yapmış olduğu faaliyetler neticesinde birçok coğrafyada ülkemiz TİKA aracılığı ile mevcut olarak geçmişten gelen bağlar tutularak yeni ilişkiler geliştirilmektedir. Türkiye'nin tanıtımına ve Türk dilinin yaygınlaştırılmasına ciddi derecede önem vererek yardım götürdüğü ülkelere mevcut bilgi birikimi ile tarihsel altyapısının verdiği tecrübeye dayanarak bilgi ve teknik destek götürmeyi kendisine görev edinmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin temel misyonu tarihsel iş birliğine katkı sağlayarak bölgesel bir güç olmakla beraber bu coğrafyalarda güven ve istikrar sağlayarak ikili ve uluslararası iş birliği ve ilişkileri geliştirmektir. TİKA, aynı zamanda Türkiye'nin dış politikasının paralelinde, sınır komşuları da dahil olmak üzere akrabalık bağları, tarihi geçmişi olan Türk Cumhuriyetleri ve gelişmekte olan ülkelerle ilişkilerin güçlenmesi açısından katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu hedefler doğrultusunda çalışmada TİKA'nın yapmış olduğu faaliyetler ele alınarak konunun ehemmiyeti üzerinde durulmuş ve ülkemiz adına ne derece önem teşkil ettiği açıklanmaktadır. Bu önem, TİKA'nın yapmış olduğu faaliyetlerin basına yansıması haberleri ele alınarak haber metinlerin içerik çözümlemesi yapılmış ve önemi bu şekilde pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey for drawing more positive image day by day in the international platform activities and one of the expanding organizations that plays the most important role in every place to be active in the world of Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) d. In this context, as a result of the activities of TIKA, new relationships are developed by keeping existing ties from the past through TIKA in many geographies. Turkey's promotion and dissemination of the Turkish language to take seriously the importance of giving aid to countries based on existing knowledge of the experience gained with historical background information and technical support as our duty to take him. While a regional power by contributing to the basic mission of the historical cooperation with the Republic of Turkey is improving bilateral relations and international cooperation and ensuring confidence and stability in this region. TIKA is also in line with Turkey's foreign policy, including the borders of kinship, history, which aims to provide contribution to the strengthening of relations with the Turkish Republic and developing countries. In line with these objectives, the activities of TIKA are handled and the importance of the issue is emphasized and the importance of this issue is explained for our country. This importance, the reflection of the activities of TIKA to the press, has been handled and the content analysis of the news texts has been made and its importance has been reinforced in this way.