Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Aşçılık öğrenimi gören öğrencilerin neofobi ve neofili eğilimlerinin sokak lezzetlerine ilişkin tutumlarına etkisi üzerine bir araştırma
The effect of neophobia and neophilic tendencies of Gastronomy and Culinary Arts Department and Culinary Program students on their attitudes towards street foods
  1. Tez No: 717206
  2. Yazar: BURAK ÇITAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Home Economics, Education and Training, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Gıda neofobi ve neofili eğilimi, insanların yeni yiyeceklere ilişkin tutumunu etkileyebilmektedir. Bu bağlamda farklı yörelere ait daha önce tüketilmemiş sokak lezzetleri de kişiler için yeni bir gıda olabilmektedir. Farklı ve zengin ürün yelpazesiyle ülkelerin mutfak kültürünü yansıtan, halka açık alanlarda sunulan yiyecek ve içecekler olan sokak lezzetleri bölgeden bölgeye ve hatta aynı bölgenin farklı coğrafi konumu ve mevsimsellik özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı gastronomi ve mutfak sanatları ile aşçılık öğrenimi gören öğrencilerin gıda neofobi ve neofili eğilimlerinin sokak lezzetlerine ilişkin tutumlarına etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın gerçekleştirilmesinde nicel yaklaşım benimsenmiştir. Araştırma verileri 5 Mayıs-15 Temmuz tarihleri arasında Frigya bölgesinde bulunan üniversitlerde öğrenim gören gastronomi ve mutfak sanatları ile aşçılık öğrencilerinden anket tekniği ile elde edilmiştir. Çalışmada gıda neofobi ve neofili eğiliminin sokak lezzetlerine ilişkin tutuma etkisinin olduğu ve bu etkinin doğrusal ve pozitif yönlü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin neofobi ve neofili eğilimleri ile sokak lezzetlerine ilişkin tutumlarında demografik özelliklere göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin sokak lezzetlerini hijyenik bulmadıkları halde tüketmeye devam ettikleri belirlenmiştir. Diğer taraftan öğrencilerin neofilik bir eğilime sahip oldukları ve en çok tükettikleri sokak lezzetlerinin ise döner, simit ve dondurma olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The trends for food neophobia and food neophilia can affect people's attitudes towards new foods. In this context, different regional street tastes they have never consumed before can also be an unusual food experience for people. Street foods, which are foods and beverages offered in public areas, reflecting the culinary culture of countries with a rich and different product range, may differ from region to region and even according to the distinct geographical location and seasonal characteristics of the same territory. This study reveals the effects of food neophobia and food neophilia tendencies of gastronomy and culinary arts students on their attitudes towards street foods. A quantitative approach was adopted in the research. The research data were obtained from the gastronomy and culinary arts students studying at the universities in the Phrygian region between 5 May-15 July by questionnaire technique. The study concluded that food neophobia and food neophilia trends were linearly and positively related to the attitudes towards street foods. However, significant differences were found in students' neophobia and neophilia tendencies and their attitudes towards street foods according to demographic characteristics. In addition, it was determined that the students continued to consume street foods even though they did not find them hygienic. On the other hand, the study revealed that the students had a neophilia tendency, and the most consumed street foods were doner kebab, Turkish bagel, and ice cream.