Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ilgisinin beden eğitimi ve spor değerlerine etkisi
The effect of secondary students' interest in physical education and sports on physical education and sports values
- Tez No: 717204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ilgisinin beden eğitimi ve spor değerlerine etkisini incelemektir. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Kastamonu İli ve Taşköprü İlçesinde bulunan 407 ortaokul öğrencisi ile bu çalışma yürütülmüştür. Araştırma örneklemi seçkisiz ve uygun örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımlarından olan tarama yöntemi temel alınarak organize edilmiştir. Bu amaçla tarama yönteminin bir alt türü olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak alanyazında bulunan geçerliği ve güvenirliği sağlanmış iki ölçek kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların çeşitli demografik özellikleri dikkate alınarak gerekli incelemeler yapılmıştır. Araştırma verileri nicel veri analizine tabi tutulmuştur. Uygulama verileri SPSS 25.0 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulgularının normal dağılım göstermemesi nedeniyle Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Korelasyon analizinde yine bulguların normal dağılmaması nedeniyle Spearman Sıra Farkları Korelasyon hesabı tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik ilgilerinin beden eğitimi ve spor dersine gösterdikleri değer ile pozitif ve anlamlı düzeyde bir ilişkiye sahip olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Beden eğitimi ve spor dersi, değer, ilgi, korelasyon analizi.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of secondary school students' interest in physical education and sports lessons on physical education and sports values. In this context, this study was carried out with 407 secondary school students in Kastamonu Province and Taşköprü District of the Ministry of National Education. The research sample was determined by using random and convenient sampling method. The research was organized on the basis of the survey method, which is one of the quantitative research approaches. For this purpose, the relational survey method, which is a sub-type of the survey method, was used. In the study, two scales with validity and reliability in the literature were used as data collection tools. In addition, necessary examinations were made by taking into account the various demographic characteristics of the participants. Research data were subjected to quantitative data analysis. Application data were analyzed using SPSS 25.0 program. Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Test were used because the research findings did not show normal distribution. Spearman Rank Differences Correlation calculation was preferred because the findings were not normally distributed in the correlation analysis. As a result of the research, it was determined that secondary school students' interest in physical education and sports lessons has a positive and significant relationship with the value they show to physical education and sports lessons. KEYWORDS: Physical education and sports lesson, value, interest, correlation analysis.