Okul öncesi öğretmenlerin oyunseverlik algılarıyla kişilik özellikleri arasındaki ilişki ve oyunseverlik algılarının çeşitli demografikler açısından incelenmesi
Analysis of the relationship between preschool teachers' perceptions of playfulness and personal traits and perceptions of playfulness in terms of various demographics
  1. Tez No: 717213
  2. Yazar: BELKIS GONCA BALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerin oyunseverlik algıları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve öğretmenlerin oyunseverlik algılarının çeşitli demografik özellikler açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde, Türkiye'nin çeşitli illerinde çalışmakta olan 222 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Bu çalışmada öğretmenlerden veri toplama amacıyla, kişisel bilgi formu kullanımının yanısıra Yurt, Keleş ve Koğar (2016) tarafından hazırlanan“Yetişkin Eğlence Eğilimi Özelliği Ölçeği”ve Tatar tarafından (2017) düzenlenen“Büyük Beş -50- Kişilik Testi”ölçekleri kullanılmıştır. İstatistiksel veriler için IBM SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılmış ve katılımcıların demografik özelliklerindeki farklılaşmayı tespit etmek için ANOVA ve bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır. Katılımcıların kişilik özellikleri ve oyunseverlikleri arasındaki ilişkiyi bulabilmek için Pearson Korelasyon katsayısı ve kişilik özelliklerinin oyunseverlikleri üzerindeki etkisini hesaplamak amacıyla çoklu doğrusal regresyon hesaplaması kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında öğretmenlerin oyunseverliklerinin yüksek olduğu görülmektedir (Ort: 72,22 Ss: 12,39). Kişilik özellikleri ile oyunseverlik özelliklerine bakıldığında dışadönüklük, uyumluluk, baskılanmamışlık, duygusal dengelilik ve zeka/hayal gücü ile oyunseverlik arasında düşük ve orta düzeyde pozitif korelasyon görüldüğü bulunmuştur. Çeşitli demografiklerden alınan bulgulara bakıldığında ise katılımcıların oyunseverlik algıları yaş, eğitim durumu, kurum türü, öğrenci sayısı, oyun konusunda aldığı eğitim ve mesleki kıdeme göre anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool teachers' perceptions of playfulness and personality traits, and to examine teachers' perceptions of playfulness in terms of various demographic characteristics. The sample of the study consists of 222 preschool teachers working in various provinces of Turkey in the second semester of the 2019-2020 academic year. In this study, besides the use of personal information forms to collect data from teachers, the“Adult Playfulness Scale”prepared by Yurt, Keleş and Koğar in 2016 and the“Big Five-50- Personality Traits”scale prepared by Tatar in 2017 were used. IBM SPSS 25.0 statistical package program was used for statistical data, and ANOVA and Independent Sample T test were applied to determine the difference in demographic characteristics of the participants. In order to find the relationship between the personality traits and playfulness of the participants, the Pearson Correlation Coefficient and Multiple Linear Regression calculation were used to calculate the effect of personality traits on their playfulness. Considering the findings obtained as a result of the research, it is seen that the playfulness of the teachers is high (Mean: 72.22 Sd: 12.39). When personality traits and playfulness traits were examined, it was found that there was a low and moderate positive correlation between extraversion, compatibility, non-suppression, emotional instability and intelligence / imagination and playfulness. Considering the findings obtained from various demographics, the perceptions of playfulness of the participants do not differ significantly according to their age, educational status, institution type, number of students, education and professional seniority.