Production of virus like particles expressing alpha (B.1.1.7) or delta plus (B.1.617.2.1) spike variants and development of a pseudotyped virus neutralization assay
Alpha (B.1.1.7) veya delta plus (B.1.617.2.1) spike varyantlarını ifade eden virüs benzeri parçacıkların (VBP) üretimi ve yalancı tip virüsle nötralizasyon analizi geliştirme
  1. Tez No: 717214
  2. Yazar: NEŞE GÜVENÇLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAYDA GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Aşılar, bulaşıcı hastalıkların yayılmasıyla mücadelede en önemli halk sağlığı müdahalelerinden biridir. Hali hazırda onaylanmış olan tüm COVID-19 aşıları, orijinal Wuhan soyundan türetilen Spike antijenini hedefler. Fakat, yeni varyantların ortaya çıkmasıyla birlikte, mevcut aşıların etkinliği, bazı endişe uyandıran varyantlara (VOC) karşı nötralizan antikor üretme yetenekleriyle orantılı olarak azaldı. Önümüzdeki 2 ila 4 yıl içinde yeni VOC'ların ortaya çıkacağı tahmin edildiğinden, varyant spesifik aşılara acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, Virüs Benzeri Parçacık (VBP) aşı platformundan yararlanarak, Delta plus (B 1.617.2.1) ve Alpha (B.1.1.7) varyantlarına karşı aşı antijenleri tasarlamayı amaçladık. Bu nedenle, bu varyantlara özgü VBP'ler, orijinal virüsün M, N, E proteinleri ve endişe uyandıran Delta plus (B 1.617.2.1) ve Alpha (B.1.1.7) varyantlarının mutasyonlarını taşıyan Spike (S) proteinlerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Bunun için M ve N genleri, pVitro1 ekspresyon vektörüne klonlanırken, varyantlara özgü Spike genleri, Envelope geni ile birlikte pVitro2 ekspresyon vektörüne klonlandı. Bu vektörlerin Hek293 süspansiyon hücrelerine transfeksiyonu, süpernatantta VLP birikmesiyle sonuçlandı. Burada, Alpha (B.1.1.7) ve Delta plus (B.1.617.2.1) VOC'larından türetilen Spike versiyonlarının ifade edildiği VBPlerin üretiminin uygulanabilirliğini gösteriyoruz. Ayrıca, yalancı tip virüs nötralizasyon analizi oluşturduk ve analizin kullanılabilirliğini Delta plusS-6p-VLP veya AlphaS-6p-VLP aşıları ile aşılanmış gönüllülerden ve farelerden alınan serumları kullanarak test ettik.
Özet (Çeviri)
Vaccines are one of the most important public health interventions to combat the spread of infectious diseases. All currently approved COVID-19 vaccines target Spike antigen derived from the authentic Wuhan strain. However, with the emergence of new variants effectiveness of the current vaccines declined, commensurate to their ability to generate neutralizing antibodies against some variants of concern (VOC). Since new VOCs are predicted to emerge the next 2-4 years, variant specific vaccines are urgently needed. In this study, we aimed to design vaccine antigens against Delta plus (B 1.617.2.1) and Alpha (B.1.1.7) variants of concern by exploiting the Virus Like Particle (VLP) vaccine platform. Consequently, these variant specific VLPs were formed by assembling the Membrane (M), Nucleocapsid (N), Envelope (E) proteins of the authentic virus and Spike (S) proteins bearing mutations of Delta plus (B 1.617.2.1) and Alpha (B.1.1.7) variants of concern. For this, the M and N genes were cloned into the pVitro1 expression vector, whereas variant specific Spike genes were cloned together with the Envelope gene into the pVitro2 expression vector. Transfection of these vectors to Hek293 suspension cells resulted in VLP accumulation in the supernatant. Herein, we demonstrate the feasibility of producing variant spike expressing VLPs derived from Alpha (B.1.1.7) and Delta plus (B.1.617.2.1) VOCs. Furthermore, we established a pseudotyped virus neutralization assay and tested its utility using sera taken from volunteers and mice immunized with Delta plusS-6p-VLP or AlphaS-6p-VLP vaccines.