Serebral lateralizasyonun sedanter gençlerde psikomotor performans üzerine etkisi
The effect of cerebral lateralization on psychomotor performance in sedentary youth
  1. Tez No: 777095
  2. Yazar: BÜŞRA ELİF POLATBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmamızda serebral lateralizasyonun sedanter gençlerde psikomotor performans üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız ex post facto deney dizaynına göre tasarlanmıştır. Laterizasyon manipüle edilmemiş bir bağımsız değişken olarak psikomotorik özellikler üzerindeki manipüle edici etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 15-18 yaş grubunda sedanter 60 erkek denek katılmıştır. Deneklere bu çalışma kapsamında laterizasyon testi ve psikomotorik performans testleri uygulanmıştır. İstatistiksel işlemler için SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Normallik ve homojenlik sınamasının ardından (normal dağılım göstermeyen verilerin basıklık ve çarpıklıkları değerlendirilmiş ve +/- 2.00 puan aralığındakiler normal dağılım gösterdiği varsayılmıştır) çoklu gruplar arasındaki farklılığın analizi için Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Değerler ortalama ve standart sapma şeklinde sunulmuş ve 0.05 anlamlılık düzeyinde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bazı testlerde anlamlı düzeyde farklılık oluştururken bazı testlerde ise anlamlı bir etki oluşturmadığı söylenir. Dolayısıyla sedanter bireylerin el tercihinin, psikomotorik performans testleri üzerinde baskın sağ el, baskın sol el ve her iki elini kullanan katılımcılar arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Ancak reaksiyon ve dikkat testi verilerinin değerlendirilmesinde baskın sağ el kullananların baskın sol el kullanan bireylere göre daha iyi performans gösterdikleri söylenebilir. Aynı zamanda her iki el kullananlar ile baskın sol el kullananalar arasında ki kıyaslamalara göre her iki el kullananlar lehine anlamlı düzeyde farklılık olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to investigate the effect of cerebral lateralization on psychomotor performance in sedentary youth. Our study was designed according to ex post facto experimental design. The manipulative effect of laterization on psychomotoric traits as an unmanipulated independent variable has been investigated. The study involved 60 sedentary male subjects in the 15-18 age group. Laterization test and psychomotoric performance tests were applied to the subjects within the scope of this study. The obtained data were analyzed in SPSS 22.0 program. After the normality and homogeneity test, Kruskal Wallis test was applied to analyze the difference between multiple groups (the flatness and distortions of the data that do not show normal distribution were evaluated and those in the range of +/- 2.00 points were assumed to show normal distribution). Values were presented as mean and standard deviation and examined at a significance level of 0.05. According to the results obtained, it is said that while it creates a significant difference in some tests, it does not have a significant effect in some tests. Therefore, the hand preference of sedentary individuals to be determined on psychomotoric performance tests by participants who used dominant right hand, dominant left hand and both hands no significant differences were seen between participants who used the dominant right hand, dominant left hand, and both hands. However, in the evaluation of reaction and attention test data, it can be said that dominant right-handers perform better than dominant left-handed individuals. At the same time, according to the comparisons between both hand users and dominant left hand users, it can be said that there is a significant difference in favor of both hand users.