Dinamik ve statik core antrenmanının taekwondo bandal-tchagui tekme darbe basıncı ve yorgunluğuna kronik etkisi
Chronic effect of dynamic and static core training on taekwondo bandal-tchagui kick impact pressure and fatigue
- Tez No: 717229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmamızda dinamik ve statik core kuvvet antrenmanlarının taekwondo bandal-tchagui tekme darbe basıncı ve yorgunluğuna kronik etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 21 taekwondo sporcusu çalışmaya katılmış ve dinamik ve statik olarak iki gruba ayrılmışlardır. Dinamik gruba 6 hafta dinamik core antrenmanı, statik gruba 6 hafta statik core antrenmanı uygulanmıştır. Antrenman programının bir gün öncesinde ve bir gün sonrasında sporcuların tekme darbe basıncı, el kavrama kuvveti, sırt kuvveti, bacak kuvveti, leylek denge testi, durarak uzun atlama testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 paket programında analiz edilmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde toplam tekme darbe basıncında statik core grubunun ilk ve son testleri arasında anlamlılık bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak statik core antrenmanların taekwondo tekme becerisi performansına düşük oranda olumlu etkileri olduğu, dinamik core antrenmanların etkili olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to examine the chronic effect of dynamic and static core strength training on taekwondo bandal-tchagui kick impact pressure and fatigue. For this purpose, 21 taekwondo athletes participated in the study and were divided into two groups as dynamic and static. Dynamic core training was applied to the dynamic group for 6 weeks, and static core training was applied to the static group for 6 weeks. Kicking impact pressure, hand grip strength, back strength, leg strength, stork balance test, standing long jump test were applied to the athletes the day before and the day after the training program. The obtained data were analyzed in SPSS 20 package program. When the data obtained were examined, a significant difference was found between the first and last tests of the static core group in total kick impact pressure (p0.05). As a result, it can be said that static core training has a low positive effect on taekwondo kicking skill performance, and dynamic core training is not effective.