Öğretmenlerin psikolojik sermaye düzeyleri ile sosyal medya kullanımları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teachers' psychological capital levels and social media usage
  1. Tez No: 717243
  2. Yazar: ÖZLEM İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yasatır; ya da esaret ve sefalete terk eder. Eğitim bir toplumun can damarlarından birisidir. İlk eğitim ailede anne ve babanın çocukla etkileşimi ile başlayarak okul sürecinde öğrencinin öğretmen ve okul çevresiyle etkileşimi ile devam eder. Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır. Öğretmenler içinde bulundukları zamanın şartlarından etkilenerek evrilmektedirler. Günümüzde en önemli etkileşim aracı ise sosyal medya olarak karşımıza çıkmaktadır. 2019 verilerine göre bireysel günlük internet kullanımı 6 saat 42 dakika, sosya medyanın dünya geneli günlük kullanımı bireysel bazda 3 saat 16 dakika olup toplam sosyal medya kullanıcı sayısı olarak da 3,5 milyar kullanıcı sayısı geçilmiş durumdadır. Öğretmenler sosyal medyanın bu yoğun etkileşiminde rol almaktadırlar. Bundan dolayı sosyal medya ve mecralarıyla etkileşim ile öğretmenlerin psikolojik sermaye düzeyleri arasında bir ilişki oluşmakta ve öğretmenlerin psikolojik sermaye düzeylerinde farklılıklar görülmektedir. Öğretmenlerin psikolojik sermaye düzeyleri ile sosyal medya kullanımları arasındaki ilişkiyi doğrudan ortaya koyan herhangi bir çalışma tespit edilmemiştir. Alan yazını incelendiğinde öğretmenlerin demografik özelliklerine göre psikolojik sermaye düzeyleri ile sosyal medya kullanımlarının farklılaşıp farklılaşmadığı tespit edilmelidir. Ayrıca öğretmenlerin psikolojik sermaye düzeyleri ile sosyal medya kullanımları arasında ilişki olup olmadığı ilişki var ise bu ilişkinin yönü tespit edilmelidir. Araştırma alan yazındaki bu problemleri ortadan kaldırabilmek amacıyla gerçekleştirilmiş olup öğretmenlerin psikolojik sermaye düzeyleri ile sosyal medya kullanımları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 06 Eylül 2019 tarihinde basılan“Milli Eğitim İstatistikleri Örgün Eğitim”yayınında 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı için örgün eğitim Türkiye geneli toplam 1 077 307 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmamızın örneklemi olarak 581 öğretmen kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup yüz yüze anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anket üç bölümden oluşturulmuş olup ilk bölümde demografik özellikler, ikinci bölümde pozitif psikolojik sermaye ölçeği, üçüncü bölümde ise sosyal medya ölçeği yer almaktadır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin psikolojik sermaye düzeyleri ile sosyal medya kullanımları arasında analmlı ve güçlü pozitif (Pearson korelasyon katsayısı 0,756) bir ilişki olduğu; Psikolojik sermayedeki %57'lik varyansın sosyal medya kullanımına bağlı olduğu tespit edilmiştir. Değişkenler arasındaki basit doğrusal ilişkiye ilişkin regresyon denklemi ise“Psikolojik sermaya= 0,607+0,501(sosyal medya kullanımı)”şeklindedir. Öğretmenlerin psikolojik sermaye düzeylerinin ve sosyal medya kullanım düzeylerinin demografik özelliklerine göre farklılaştığı elde edilen diğer bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
Education is that a nation or a free, independent, glorious, as a high community lives; or leave to bondage and misery. Education is one of the lifeblood of a society. Initial education starts with the interaction between parents and children in the family and continues with the student's teacher and school environmental interaction during the school process. The assurance of the future is based on a solid foundation of education and the education is based on the teacher. Teachers evolve by being influenced by the circumstances of their time. Today, the most important tool of interaction is social media. According to 2019 data, individual daily internet usage is 6 hours 42 minutes, social daily world usage is 3 hours 16 minutes on an individual basis and the total number of social media users is over 3.5 billion. Teachers are exposed to this intense interaction of social media. Therefore, there is a relationship between interaction with social media and media and teachers 'psychological capital levels and differences in teachers' psychological capital levels. No study has been found that directly reveals the relationship between teachers' psychological capital levels and their use of social media. When the literature is examined, it should be determined whether the psychological capital levels of teachers and their use of social media differ according to the demographic characteristics of the teachers. In addition, if there is a relationship between teachers' psychological capital levels and their use of social media, the direction of this relationship should be determined. The research was carried out in order to eliminate these problems in the literature and the relationship between teachers' psychological capital levels and their use of social media was examined. The research is published on September 6, 2019“National Education Statistics Formal Education”Formal Education in the 2018-2019 broadcast year for Turkey in general education teachers are a total of 1,077,307. As the sample of our study, 581 teachers were determined by convenience sampling method, and face-to-face questionnaire application was carried out. The questionnaire consists of three parts, the first part includes demographic characteristics, the second part the positive psychological capital scale, and the third part the social media scale. As a result of the study, it was found that there is a strong and positive correlation (Pearson correlation coefficient 0.756) between teachers' psychological capital levels and their use of social media; It has been determined that 57% of the variance in psychological capital is due to the use of social media. The regression equation for the simple linear relationship between variables is“Psychological capital = 0.607 + 0.501 (social media usage)”. Another result is that teachers' psychological capital levels and social media usage levels differ according to their demographic characteristics.