Moda ve sanat
Fashion and art
- Tez No: 717251
- Danışmanlar: PROF. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Clothing Industry, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada sanat ve modanın geçmişten bugüne uzanan, dünya genelindeki algılanış biçimi araştırılarak sunulmuştur. Bu çalışmada iki disiplin, iki ayrı konu olarak; önce moda sonra sanat başlığı işlenmiş, daha sonra sanat ve modanın birbiri ile olan ilişkisi ve benzer yanları derlenmiştir. Bu kapsamda öncelikle konu ile ilgili kavramlar açıklanmış, moda endüstrisinden bahsetmeden önce endüstri ve moda kavramları işlenmiş tarihsel gelişimlerine değinilmiştir. Bir endüstri malzemesi olarak modanın toplumda algılanış biçimi, toplumsal ilişkilerdeki yeri sunulmuştur. Araştırmalar neticesinde modanın kültürel konumundan söz edilmiş, bu konu açıklanırken kültür kavramına değinilmiş, modanın oluşturduğu sınıfsal tartışmalar derlenmiş, toplumsal sınıfların oluşumu ile ilgili bilgiler verilmiş, modanın sosyolojik olguları araştırılmıştır. Modanın küreselleşme kavramı çerçevesinde hızlı yayılımı ile ilgili bilgiler ışığında küreselleşme kavramına değinilmiş kitle iletişim araçlarının modanın yayılımı üzerindeki etkilerden bahsedilmiştir. Modanın küreselleşme olgusu ile yayılımını destekleyen popüler kültür kavramı işlenmiş, modanın popülerleşmesine etki sağlayan unsurlar belirtilmiştir. Sanatın kültürel sınıfsallığı üzerine araştırmalar yapılarak, avangart ve kiç kavramları işlenmiştir. Sanatın yüksek kültür ve halk kültürü kapsamında nasıl vuku bulduğu ile ilgili derlenmiş bilgilere de yer verilmiştir. Popülersanat kavramı dâhilinde sanatın hızla kitlelere yayılımı araştırmalar neticesinde çalışmanın ilgili bölümünde sunulmuştur. 1980 sonrası sanatın oluşum sürecinde tarihsel unsurların neler olduğu ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Sonrasında postmodernizmin sanatta ve modada gözlemlenen etkilerine ortak bir başlıkta değinilmiştir. Sanatın modasal tarafları modanın da sanatsal tarafları incelenmiş ve sunulmuştur. Son bölümde tez kapsamında gerçekleştirilen sanatsal uygulamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the world-wide perception of art and fashion, extending from history to the contemporary period, has been researched and presented. In this study, two disciplines as two separate subjects; first, fashion, then art, was handled, and in the last part, the relationship between art and fashion and their similar aspects were compiled. In this context, first of all, the concepts related to the subject are explained, before talking about the fashion industry, the concepts of industry and fashion are discussed and their historical developments are mentioned. As an industrial material, the perception of fashion in society and its place in social relations are presented. As a result of the researches, the cultural position of fashion was mentioned, the concept of culture was mentioned while explaining this subject, the class discussions that fashion created were compiled, information about the formation of social classes was given, and the sociological facts of fashion were researched. In the light of the information about the rapid spread of fashion within the framework of the concept of globalization, the concept of globalization was mentioned and the effects of mass media on the spread of fashion were mentioned. The concept of popular culture, which supports the spread of fashion with the phenomenon of globalization, has been processed, and the factors that affect the popularization of fashion are specified. The concepts of avant-garde and kitsch were studied by researching the cultural classity of art. Information compiled about how art came into being within the scope of high culture and folk culture is also included. The rapid spread of art to the masses within the concept of popular art is presented in the relevant section of the study as a result of the researches. Information about the historical elements in the formation process of art after 1980 is given. Afterwards, the observed effects of postmodernism in art and fashion were mentioned under a common title. The fashionable aspects of art and the artistic aspects of fashion have been examined and presented. In the last part of the study, artistic applications developed within the scope of the thesis are included.