Moda ve sinema: İki sanat formunun karşılıklı etkileşimi
Fashion and cinema: Mutual interaction of two art forms
- Tez No: 877822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FİKRET ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sinema ve moda, farklı sanat formları olmalarına rağmen, kuşaklara estetik eğitimi verme, geçmişin atmosferini yeniden canlandırma ve toplumsal temaları çağrıştırma gibi ortak noktalarda bir araya gelir. Hikâye anlatımının gücüyle sinema, insanlara davranış biçimlerini öğrenme fırsatı sunarken, moda da kişisel tarzları ifade etme ve toplumsal normları yansıtma konusunda önemli bir rol oynar. Her ikisi de insanların duygularını harekete geçirme ve toplumu etkileme potansiyeline sahiptir. Sinema, duygusal derinliği ve vicdanları harekete geçirme gücüyle bilinir. İzleyicilerin hayal gücünü harekete geçirirken, aynı zamanda onları geçmişin atmosferine taşıyarak toplumsal temaları işler. Hikâyelerin anlatımı ve teknik unsurların detayları, izleyiciler üzerinde derin etkiler bırakabilir. Moda ise kişisel ifade biçimi olarak önemlidir. İnsanların tarzlarını ifade etmelerine ve toplumsal normlara uygun bir şekilde kendilerini göstermelerine yardımcı olur. Her iki sanat formu da anlatı, teknik ve estetik unsurların detaylı bir şekilde incelendiği kompleks yapılar içerir. Sinema ve moda, insanların duygularını harekete geçirme ve toplum üzerinde derin etkiler bırakma konusunda benzer bir potansiyele sahiptir. Bu yüzden, her ikisi de kültürel anlamda önemli bir rol oynar ve insanların düşünme ve hissetme biçimlerini etkiler. Sinema ve moda arasındaki etkileşimi incelendiğinde, profesyonel olarak tasarlanmış ikonlar, ürün yerleştirme stratejileri ve sektörün yıldız stratejisinin tüketiciler üzerindeki etkileri açıkça görülmektedir. Bu kavramlar, aynı yüzyılda gelişmiş ve birlikte evrim geçirerek birbirlerini besleyen sinema ve moda alanlarının ortak bir sistem oluşturmasına katkıda bulunmuştur. Sinemanın güçlü pazarlama becerisi ve geniş kitlelere ulaşma gücü, moda endüstrisinin daha fazla tüketiciye erişmesini ve daha fazla satış yapma potansiyeline sahip olmasını sağlamıştır. Günümüzde, sinema ve moda arasındaki ilişki eskisi kadar sıkı olmasa da her iki sanat formu hâlâ birbirlerini etkileyen ve şekillendiren unsurlar içerir. Sinema, moda dünyasına ilham verirken, moda da filmlerdeki karakterlerin tarzlarından etkilenir. Bu tez çalışması, sinema ve modanın karşılıklı etkileşimini, her iki sanat formunun birbirini nasıl etkilediğini ve şekillendirdiğini araştırarak sinemanın moda dünyasına olan katkılarını ve moda endüstrisinin sinemadan aldığı ilhamları inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
Although cinema and fashion are different art forms, they share commonalities in educating generations in aesthetics, recreating the atmosphere of the past and evoking social themes. Through the power of storytelling, cinema offers people the opportunity to learn behavioural patterns, while fashion plays an important role in expressing personal style and reflecting social norms. Both have the potential to mobilise people's emotions and influence society. Cinema is known for its emotional depth and power to stir consciences. While stimulating the imagination of the audience, it also deals with social themes by transporting them into the atmosphere of the past. The narration of stories and the details of technical elements can have a profound effect on the audience. Fashion is important as a form of personal expression. It helps people express their style and show themselves in a way that conforms to social norms. Both art forms contain complex structures in which narrative, technical and aesthetic elements are analysed in detail. Cinema and fashion have a similar potential to mobilise people's emotions and have a profound impact on society. Therefore, both play an important cultural role and influence the way people think and feel. When examining the interaction between cinema and fashion, the effects of professionally designed icons, product placement strategies and the industry's star strategy on consumers are clearly visible. These concepts have contributed to the creation of a common system between the fields of cinema and fashion, which developed in the same century and evolved together, feeding each other. The strong marketing skills of cinema and its power to reach large masses have enabled the fashion industry to reach more consumers and have the potential to make more sales. Today, although the relationship between cinema and fashion is not as tight as it used to be, both art forms still contain elements that influence and shape each other. While cinema inspires the fashion world, fashion is also influenced by the styles of the characters in films. This thesis will explore the interplay between cinema and fashion, how both art forms influence and shape each other, and examine the contributions of cinema to the fashion world and the inspirations of the fashion industry from cinema.