Bilişsel rehabilitasyonun Alzheimer hastalığında EEG parametreleri, günlük yaşam aktiviteleri ve bilişsel performansa etkisi
The effect of cognitive rehabilitation on EEG parameters, activities of daily living, and cognitive performance in Alzheimer's disease
  1. Tez No: 717265
  2. Yazar: ŞEYMA ÇENE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma hafif ve orta düzey Alzheimer hastalığı tanısı alan katılımcılara uygulanan Bilişsel rehabilitasyon uygulamasının ilk ve son test karşılaştırmalarının ve EEG parametrelerinin istatistiksel analizini kapsamaktadır. Çalışmanın örneklemi NP İstanbul Beyin Hastanesi Nöroloji bölümüne başvuran 10 erkek/kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmanın amacı Alzheimer hastalığı tanısı almış katılımcıların Bilişsel rehabilitasyon uygulamasıyla hastalıktan dolayı etkilenen bilişsel, günlük ve sosyal işlevselliklerini korumak ve iyileştirmektir. Katılımcıların ilk EEG çekimleri yapıldıktan sonra ilk testler olarak Standardize Mini Mental Test, Geriatrik Depresyon Ölçeği, İşlevsel Faaliyet Anketi ve Sözel Bellek Süreçleri Testi uygulanmıştır. Katılımcıların EEG çekimlerinde öncesi ve sonrası 4 bant için(alfa, beta, teta, delta) absolute power devrelerine bakılmıştır. Katılımcıların ilk testleri yapıldıktan sonra 8 haftalık Bilişsel rehabilitasyon uygulaması süresince bilişsel görevler araştırmacıyla yapılıp, günlük ve sosyal işlevselliğe yönelik görevler ödev olarak hazırlanmıştır ve katılımcının aile yakınları tarafından yerine getirilmesi istenmiştir. Katılımcılarla 8 haftalık uygulama son bulduğunda ilk hafta yapılan testler tekrar yapılmıştır ve EEG çekimleri yapılmıştır. Uygulama bitiminde ölçeklerden, testlerden ve EEG çekimlerinden toplanan veriler SPSS aracılığıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizde Bilişsel rehabilitasyon uygulaması öncesi ve sonrasında yapılan test ve ölçekler arasında anlamlı bir fark olup olmamasına bakılmıştır. SPSS analizi için öncelikle normallik testi yapılmıştır. Standardize Mini Mental test, Geriatrik Depresyon Ölçeği, İşlevsel Faaliyet Anketi, Sözel Bellek Süreçleri Testi'nde Toplam Öğrenme ve Anlık Bellek skorları bilişsel rehabilitasyon öncesi ve sonrası farkı göstermek amacıyla normal dağılım gösterdiğinden dolayı parametrik testlerden Paired Sample T test kullanılarak analiz edilmiştir. Sözel Bellek Süreçleri Testi'nin Toplam Hatırlama ve En Yüksek Öğrenme puanları karşılaştırması ise normal dağılım göstermediğinden dolayı nonparametrik testlerden olan Wilcoxon test analizi kullanılarak yapılmıştır. EEG analizi ise nonparametrik olmasından dolayı Wilcoxon test analizi ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Geriatrik Depresyon Ölçeği, İşlevsel Faaliyet Anketi, Sözel Bellek Süreçleri Testi'nde Toplam Öğrenme ve En Yüksek Öğrenme puanlarında anlamlı bir fark bulunmuştur. EEG analizlerinde alfa dalgasında C3, C4, O1 elektrotlarında, delta dalgasında Fz elektrotunda anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study includes the statistical analysis of the first and last test comparisons and EEG parameters of the Cognitive Rehabilitation application applied to the diagnosed mild and moderate Alzheimer's disease participants. The sample of the study consists of 10 male/female participants who applied to the Neurology Department of NP Istanbul Brain Hospital. The study aims to protect and improve the cognitive, daily, and social functions of the participants diagnosed with Alzheimer's disease by Cognitive Rehabilitation. After the participants' first EEG shots were taken, the Standardized Mini-Mental Test, Geriatric Depression Scale, Functional Activity Questionnaire, and Verbal Memory Processes Test were applied as the first tests. Absolute power circuits for 4 bands (alpha, beta, theta, delta) were examined before and after the EEG recordings of the participants. After the participants' first tests, cognitive tasks were done with the researcher during the 8-week Cognitive Rehabilitation application, daily and social functionality tasks were prepared as homework, and the participant's family relatives were asked to perform them. When the 8-week practice ended with the participants, the tests performed in the first week were repeated and EEG recordings were made. At the end of the application, the data collected from the scales, tests, and EEG recordings were analyzed via SPSS. A significant difference was observed between the tests and scales performed before and after the Cognitive Rehabilitation application. First of all, normality test was performed for SPSS. Standardized Mini Usage Scale, Functional Activity Questionnaire, Verbal Memories, Total Learning and Instant Memories in the Test are analyzed with a sample from parametric tests before and after reading from the region completed in a short time. The Verbal Memory Processes Test's Total Recall and Top Scoring comparison was made using the Wilcoxon test analysis, which is one of the nonparametric tests due to its normal display. EEG analysis was done with Wilcoxon test. According to the results of the research, a significant difference was found in Total Learning and Maximum Learning scores in Geriatric Depression Scale, Functional Activity Questionnaire, Verbal Memory Processes Test. In EEG analysis, a significant difference was found in the C3, C4, O1 electrodes in the alpha wave, and in the Fz electrode in the delta wave.