Karizmatik liderlik ve örgütsel sadakat ilişkisine yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' views on the relationship between charismatic leadership and organizational loyalty
  1. Tez No: 717286
  2. Yazar: FUNDA PIRIL YANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma da, ortaöğretim okul müdürlerinin karizmatik liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel sadakat davranışları ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır.Nitekim,alınan izinlerle, çalışmada iki ölçekten faydalanılmıştır. Bunlardan ilki, öğretmenlere Conger ve Kanungo (1994) 'nun geliştirmiş olduğu (Conger-Kanungo Charismatic Leadership) ölçeğinin Özdemir ve Pektaş (2020) tarafından Türkçeye uyarlaması olan Conger-Kanungo Karizmatik Liderlik Ölçeği (CK-KLÖ) uygulanmıştır. İkincisi ise, Akman'ın geliştirilmiş olduğu Örgütsel Sadakat Ölçeği (ÖSO) uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini ve çalışma evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılının 2. döneminde Ankara İli 9 merkez ilçede (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle) bulunmakta olan ve rastgele seçilmiş Millî Eğitim Bakanlığına bağlı 405 kamu ortaokul öğretmenlerini kapsamaktadır. Bu okullarda görev yapmakta olan ortaokul öğretmenlerine Google formlar üzerinden anket uygulanmıştır. Bu araştırma, betimsel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Anketle toplanan nicel veriler Excel ve SPSS 25 programlarıyla bilgisayar ortamına aktarılıp, değerlendirilmiştir.Araştırmada toplanan verilerin analizinde Pearson korelasyon, regresyon kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, okul yöneticilerinin karizmatik liderlik davranışları sergilemesi sonucunda öğretmenlerin sadakatinde genel olarak bir artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin müdürlerinin karizmatik liderlik davranışlarını sıklıkla sergiledikleri düşündükleri saptanmıştır. Neticesinde, müdürlerin karizmatik liderliğinin, öğretmenlerin sadakat algılarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to investigate the relationship between the charismatic leadership behaviors of secondary school principals and the organizational loyalty behaviors of teachers. Two scales were used in the study with the permissions obtained. The first, Conger-Kanungo Charismatic Leadership Scale (CK-KLÖ), which is the Turkish adaptation of the Conger-Kanungo Charismatic Leadership scale developed by Conger and Kanungo (1994) into Turkish by Özdemir and Pektaş (2020). Second, the Organizational Loyalty Scale (ÖSO), developed by Akman, was applied. The sample and study population of the research consists of 405 public secondary schools affiliated to the Ministry of National Education, which are randomly selected and located in 9 central districts of Ankara in the 2. semester of the 2020-2021 academic year. A questionnaire was applied to secondary school teachers working in these schools via Google forms. This research was carried out with a descriptive survey model. Quantitative data collected with the questionnaire were transferred to the computer with Excel and SPSS 25 programs and evaluated. Pearson correlation and regression were used in the study. As a result of the analysis, it was concluded that there was a general increase in teachers' loyalty as a result of the charismatic leadership behaviors of school administrators. It has been determined that teachers think that their principals frequently exhibit charismatic leadership behaviors. As a result, it was concluded that the charismatic leadership of principals is a significant predictor of teachers' loyalty perceptions.