Karizmatik liderlik özelliklerinin örgütsel bağlılık unsurları üzerindeki etkileri ve bir araştırma
The relation between charismatic leadership qualities and organizational commitment: A case study
- Tez No: 229495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Beş ana bölümden oluşan bu tez çalışmasında, karizmatik lider özelliklerinin örgütsel bağlılık unsurları üzerindeki etkileri incelenmiştir.İlk bölümde; lider ve liderlik kavramları tanımlanmış, liderlik teorileri ve liderlik yaklaşımları üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde; karizma ve karizmatik liderlik kavramları tanımlanmış, karizmatik liderliğin ortaya çıkışını kolaylaştırıcı koşullar irdelenmiştir. Karizmatik liderlik teorileri ve karizmatik liderlerin özellikleri üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde; örgütsel bağlılık kavramı tanımlanmış ve bu kavramın önemi belirtilmiştir. Daha sonra örgütsel bağlılık türleri, örgütsel bağlılığa etki eden faktörler ve örgütsel bağlılık sonuçları üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde; karizmatik lider özellikleri ile örgütsel bağlılığın üç faktörü olan duygusal, devamlılık ve normatif bağlılık arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Tezin son bölümünde ise; ileri sürülen hipotezleri test etmek amacıyla Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yapılan anket çalışmalarıyla ilgili bulgulara yer verilmiştir. Karizmatik liderliğin ölçümü için Conger ve Kanungo'nun birlikte geliştirdikleri karizmatik liderlik ölçeği kullanılmıştır, örgütsel bağlılığı ölçmek için ise Allen ve Meyer tarafından geliştirilmiş olan örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Anket çalışmalarında elde edilen bulgular SPSS 11.5 for Windows isimli istatistik programıyla test edilmiştir.Son olarak da araştırmada elde edilen sonuçlar açıklanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; mevcut durumu sürdürmeme ile duygusal bağlılık arasında, vizyon belirleme ve duyarlılık gösterme ile devamlılık bağlılığı arasında, kişisel risk üstlenme ile normatif bağlılık arasında bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis contains five main chapters in which the relation between charismatic leadership qualities and organizational commitment is studied.In the first part; focusing the leadership theories and leadership approaches, leader and leadership notions are identified.In the second part; the concepts of charisma and charismatic leadership ideas are identified and the conditions that encourage the appearance of charismatic leadership are examined in detail. Than charismatic leadership theories and charismatic leaders qualities are explained.In the third part; the idea of organizational commitment is identified and the importance of it highlighted. Then organizational commitment types and the factors that affect organizational commitment and organizational commitment results are displayed.In the fourth section; namely affective, continuance and normative behavior - three basic qualities of organizational commitment and charismatic leader qualities - are examined.In the final chapter of the thesis, the findings of the research which was carried out in Kocaeli Medicine Faculty are presented to test the given hypothesis. While measuring charismatic leadership, the criteria developed together by Conger and Kanungo are used and in order to measure organizational commitment Allen and Meyer?s criteria are utilized. Data gained as the result of questionnaires are tasted with SPSS 11.5 for Windows statistic program.Finally the results achieved through the study are explained in detail. According to the gathered data there is a relation between not maintaining the present condition and emotional commitment, creating vision with sensitivity and dependency to continuity, the ability to take personal risk and normative commitment.