Kadın hakları konusunda bilinçlenme düzeyi
Women's counciousness about women's rights
- Tez No: 71732
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLGEN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kadın hakları Konusunda Bilinçlenme düzeyi başlıklı bu araştırma ile aile reisinin erkek olması, aileye ilişkin hatta kadının ve çocukların kendilerine ilişkin bireysel birtakım kararlan erkeğin vermesi ya da ona danışmadan bir karar verilememesi, ev işlerinin kadın işi olarak kabul edilmesi gibi aile içinde yaşanan cinsiyetler arası eşitsizlikler karşısında kadının tutum ve davranışları ele alınmıştır. Aile içinde ve tabii ki toplumda da erkekle eşit konumda değerlendirilmek kadının kullanamadığı bir hak olarak nitelendirilmiş ve bu nitelendirmeden hareketle bu konu üzerinde durulurken kadın hakları ve kadın hakları konusunda bilinçlenme düzeyi kavramları kullanılmıştır. Eşitlikçi tutum ve davranışlar ise bu bilinçlenmenin göstergeleri olarak kabul edilmiştir. Bu araştırma ile geleneksel cinsiyet rollerinin kadının eşitlikçi tutum ve davranışlar geliştirmesini önleyici etkisi göz önünde bulundurularak ve cinsiyet rollerinin sosyal olarak öğrenildiği sayıltısından hareketle, formel (okul eğitimi) ve enformel eğitimin (anne-babanın etkisi ve aile içi eğitim, iletişim, sosyal çevre, kitap, dergi, gazete ve televizyon yoluyla öğrenilen tutum ve davranışlar), kadın hakları konusunda bilinçlenmenin göstergeleri kabul edilen, aile içi tutum ve davranışlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır, ikinci olarak kadının ev dışı bir işte çalışma yolu ile hem ekonomik açıdan bağımsız olmasının hem de yine iş ve işin getirdiği sosyal çevre ile iletişiminin tutum ve davranışları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma sonuçları göstermiştir ki, kadının önce aile içinde ve sonra toplumda erkekle eşit konuma gelmesi için hukuksal düzenlemeler yanında belki de daha önce kadının kadın hakları konusunda bilinçlenmesi eşitlikçi tutum ve davranışlar sergilemeye başlaması gerekmektedir. Bunun gerçekleşmesinde ise eğitim düzeyinin artması ve kadının ev dışı bir işte çalışması çok önemli bir etkiye sahiptir. (250 sözcük) 152
Özet (Çeviri)
This Research headed“Women's Consciousness About Women's Rights”is concerned women's attitudes and behaviours towards gender inequalities in the family (to see male as the head of family, not to be allowed to have equal participation in family decisions or even make their own decisions, to see house work as women's work, etc.). We have accepted the assumption that to be equal in status both in society and family as women right. And with this point in mind, the concepts of“women rights”and“women consciousness about women rights”in this respect are used in the study. Egalitarian attitudes and behaviours are accepted as indications of this consciousness. Considering traditional gender roles' inhibitory effects on women to develop egalitarian attitudes and behaviours, the acceptance of gender roles as socially learned, following relationships are examined: The effects of formal education (school) and informal education (interaction with parents and social environment, socialisation, communication, the mass medya and reading books), on women's attitudes and behaviours We have also tried to find out the effects of the contribution of employment in jobs outside home, both the women's economic emancipation and the communication with social environment, on their attitudes and behaviours. The results have shown that women's equality with men depends not only on rearrangements in law but also, above all, women consciousness about their rights and thus developing egalitarian attitudes and behaviours. The actualisation of equality between sexes is mostly bound to improvements in women's education and economic emancipation. (245 words) 153