Ethical climate, organizational identification, and affective commitment: An empirical study in the banking industry of Somalia
Etik iklim, örgütsel özdeşleşme ve duygusal bağlılık: Somali bankacılık sektöründe ampirik bir araştırma
  1. Tez No: 717344
  2. Yazar: FAHAD DAHIR ABUKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HAKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç – Bu çalışmanın temel değişkenleri etik iklim, örgütsel özdeşleşme ve duygusal bağlılıktır. Bu çalışma etik iklim, örgütsel özdeşleşme ve duygusal bağlılık arasındaki ilişkileri Somali bankacılık sektörü içinde incelemeyi amaçlamaktadır. Metdooloji – Somali'de bankacılık sektöründe çalışan 200 kişi bu çalışmaya katılmıştır. Toplanan verileri analiz etmek için SPSS kullanıldı. Faktör analizi, Pearson korelasyon testi ve lineer regresyon uygulandı. Bulgular – Bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki etik iklim ve duygusal bağlılığın örgütsel özdeşleşme üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi vardır. Ayrıca etik iklimin duygusal bağlılık üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Uygulama alanları – Bu çalışmanın bulguları Somali bankacılık sektörü ile bağlantısı veya ilgisi olan araştırmacı ve çalışanlar tarafından kullanılabilir. Orijinallik/değer – Bu çalışma Somali bankacılık sektöründe etik iklim, örgütsel özdeşleşme ve duygusal bağlılık içeren bir araştırma modeli tasarlayan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Purpose - The main variables of this study are ethical climate, organizational identification, and affective commitment. This study aimed to examine the interrelationships between ethical climate, affective commitment, and organizational identification in the Somalia banking industry. Methodology - 200 employees working in the Somalia banking industry contributed to the study. SPSS was used to analyze the collected data. Factor analysis, Pearson correlation test, and regression analysis were carried out. Findings – The outcomes of the analytical analysis revealed that the ethical climate and affective commitment have a positive and significant effect on organizational identification and affective commitment. Moreover, ethical climate has a significant effect on affective commitment. Practical implications – The findings of this study can be utilized by the future researchers and the managers who have connections with the banking industry of Somalia. Originality/value – This was the first attempt to design such a model investigating the ethical climate, organizational identification, and affective commitment in Somalia's banking industry.