Tarih-i Sultan Mehmed Han (bin) İbrahim Han
- Tez No: 71735
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tez konusu olarak seçtiğimiz“Tarih-i Sultan Mehmed Han (Bin) İbrahim Han”adındaki eser Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesinde“Tarih-i Yang adı”ile kayıtlı olup 17. yy Osmanlı Tarihi kaynaklarından biridir. Katib Mehmed Necati tarafından 1665 tarihinde kaleme alınmıştır. Eserde Töprülü Fâzıl Ahmed Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusunun 19 Mart 1663 tarihinde İstanbul'dan hareket ederek Uyvar Kale'sinin fethi ve Osmanlılar için elverişli şartlar taşıyan 1664 Vasvar anlaşmasının imzalanmasından sonra ordunun Temmuz 1665'te Edirne'ye dönüşüyle sonuçlanan Avusturya Seferim anlatmaktadır. Ayrıca eserin başında İstanbul-Budin arasındaki menziller (durak, mola yerleri) nin listesi verilmiştir. Çalışmamızın I. bölümünde konunun daha iyi anlaşılabilmesi için 1663 e kadar olan Osmanlı- Avusturya münasebetleri ve 1663 Avusturya Seferi hakkında eldeki kaynaklara dayanarak kısa bilgiler verdik. Ayrıca seferin baş kahramanı olan Fâzıl Ahmed Paşa'nın hayatı hakkında da bilgiler verdik. E. Bölüm de ise el yazması bir eser olan kitabın şekil ve içerik olarak tanıtımını yaptıktan sonra metni yeni harflerle aktardık. Çalışmamızın sonuna ise metnin fotokopisi, Vasvar Anlaşması metni ve Yol güzergâhım gösteren bir haritayı eklemeyi uygun gördük. Çalışmamızda 17. yy Osmanlı Tarihine ait bir kaynağı yeni harflere çevirip tatıtımını yaparak gün ışığına çıkarılmasını amaçladık. Araştırıcı ve ilgililere yararlı olması temennimizdir.
Özet (Çeviri)
The work of literature called as“Tarih-i Sultan Mehmed Han (Bin) tbrahim Han”, which we have chosen as our thesis subject, was registered as“Tarih-i Yang”in Topkapi Palace Museum Library and it was one of the Ottoman History sources. It was written by Katib Mehmed Necati in 1665. This book was explaining the conquest of Uyvar Castle by the move of the Ottoman Army, which was in the command of Köprülü Fâzıl Ahmed Pasha, from Istanbul in 19 March 1663 and the return of the army from Edirne in July 1665 which was resulted in Austria War after the sign of 1664 Vasvar Agreement which had converient conditions for the Ottoman Empire. In addition to these, in the beginning of this book the range (stopping-place, rest places (lists) between Istanbul&Budin was presented. In the first part of our work to make the subject more clear, we gave some information about the relation between the Ottoman& Austria up to 1663 and 1663 Austria war by depending on existing sources. In addition, we gave some information about Fâzıl Ahmed Pasha who was the leader hero of this war. In the second part, after we introduced illustration&content of this handwritten book, we translated it to new letters. And we found acceptable to put text's photocopy, text of Vasvar agreement and the map that shows the road way at the end of our work. We aimed to make this book, that belongs to 17th century Ottoman History, come to light by translating it to new letters and by introducing it. We wish mat, it will be useful for researchers&for those concerned.