Acil servise epileptik nöbet geçirme şikayeti ile başvuran hastaların acil servis takiplerinde tekrar epileptik nöbet geçirmesini predikte eden faktörler
  1. Tez No: 717361
  2. Yazar: MUSTAFA ÜMİT CAN DÖLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Epileptik nöbetler uzun yıllardan beri derinlemesine çalışılmıştır fakat epileptik nöbetlerin acil servis yönetimi hakkında yapılan çalışmalar sınırlıdır. Mevcut literatürde net bir kanıt olmamasına rağmen nöbet geçiren hastalar tekrar nöbet geçirme veya Status Epileptikus'a ilerleme ihtimaline karşı, uzun süre acil servislerde takip edilmekte, eğer tekrar epileptik nöbet geçirmezse taburcu edilmektedir. Ancak bu endişe nedeniyle bazı hastalar gereksiz yere, uzun süre acil servislerde takip edilmektedir. Biz bu nedenle epileptik nöbet geçiren hastaların acil servis takiplerinde tekrar epileptik nöbet geçirmelerini predikte eden faktörleri ortaya koymaya çalıştık. Bu amaçla çalışmamızda hastaların demografik verilerini, vital parametrelerini, laboratuvar değerlerini, yapıldıysa radyolojik görüntülemelerini inceledik. Çalışma verilerinden çıkan sonuçlarla klinisyenlerin hangi kritere sahip olan hastaların takip gerektirmeden erken taburculuk kararı verilebileceği ya da hangi hastaların daha yakın, uzun süre takip gerekebileceği yönünde katkı sağlanması planlanmıştır. Materyal ve Metod: İleriye dönük gözlemsel, tanımlayıcı nitelikteki çalışmamızda T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine 01.10.2020-30.09.2021 tarihleri arasında herhangi bir nedenden dolayı epileptik nöbet geçirme şikayeti ile başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden on sekiz yaş ve üzerindeki hastalar incelendi. Çalışmamız için standart veri toplama formu oluşturuldu. Çalışmanın birincil sonlanımı acil servise epileptik nöbet geçirme şikayetiyle gelen hastaların acil servis takipleri esnasında tekrar nöbet geçirmesini predikte eden faktörleri ortaya koymak olarak belirlendi. Bulgular: Dahil etme kriterlerini karşılayan 265 hastanın 13 tanesi veri eksikliği nedeniyle, 36 hasta psödonöbet, senkop gibi diğer tanılar düşünülmesi nedeniyle, 21 hasta takipleri sırasında tedavi ve tetkik edilmeyi reddedip hastaneden ayrılması nedeniyle dışlandıktan sonra istatistiksel analize toplam 205 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Epileptic seizures have been studied in depth for many years, but studies on emergency room management of epileptic seizures are limited. Although there is no clear evidence in the current literature, patients who have had seizures are followed up in the emergency services for a long time against the possibility of relapse or progression to Status Epilepticus, and they are discharged if they do not have epileptic seizures again. However, due to this concern, some patients are followed unnecessarily in the emergency departments for a long time. For this reason, we tried to reveal the factors that predict epileptic seizures in patients who have had epileptic seizures again in the emergency department follow-up. For this purpose, we examined patients' demographic data, vital parameters, laboratory values, and radiological imaging, if performed. With the results of the study data, it is planned that clinicians will contribute to the decision of early discharge without requiring follow-up of patients with which criteria, or which patients may need closer and longer follow-up. Materials and Methods: In our prospective observational, descriptive study, patients aged eighteen and older who admitted to the Emergency Department of Ümraniye Training and Research Hospital between 01.10.2020 and 30.09.2021 with the complaint of epileptic seizures for any reason and accepted to participate in the study were examined. A standard data collection form was created for our study. The primary outcome of the study was to reveal the factors that predicted recurrence of seizures during the emergency service follow-up of patients who came to the emergency department with the complaint of epileptic seizures. 0.012), drank alcohol in the last 24 hours (p=0.004), hypertension patient (p=0.004), coronary artery disease (p=0.001) , with previous ischemic CVO disease (p=0.022), Alzheimer's disease (p=0.007), Results: A total of 205 patients were included in the statistical analysis after 13 of 265 patients who met the inclusion criteria were excluded due to lack of data, 36 patients were considered for other diagnoses such as pseudoseizure and syncope, and 21 patients were excluded from the hospital due to refusing treatment and testing during their follow-up.