Foreign language education in Turkish history and suggestions for improvement in the light of the 2023 Education Vision of the Ministry of National Education
Türk tarihinde yabancı dil eğitimi ve MEB 2023 Eğitim Vizyonu ışığında iyileştirme önerileri
- Tez No: 717381
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Binlerce yıllık Türk tarihinde eğitim her daim en çok önem verilen konulardan biri olmuştur. İlk Türk topluluklarının eğitim anlayışı ve uygulamaları, yaşam biçimleriyle şekillenmiştir. Orta Asya'da atlı göçebe kabilelerinden oluşan ilk Türk medeniyetleri en yakın komşuları Çin ile uzun yıllar boyunca etkileşim içinde olmuş ve bu etkileşimin sonucunda da hem kültür hem de dil alışverişinde bulunmuşlardır. İslamiyet'i kabul etmelerinden sonra batıya ilerleyip Arap dünyası ve İran ile etkileşime giren Türkler, bu medeniyetlerle ilişkileri sonucunda kültür alışverişinin yanı sıra Kuran-ı Kerim'i okuyup anlamak için Arapça öğrenmiş ve Farsça'yı da 19. Yüzyılın ortalarına kadar günlük hayatta pek çok alanda kullanmışlardır. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte yüzünü tamamen Batıya dönen Türkiye, yabancı dil öğretiminde Arapça ve Farsçadan ziyade, Fransızca ve Almanca eğitimine ağırlık vermiştir. 1950'den itibaren tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de İngilizce egemen yabancı dil olmaya başlamış ve yabancı dil eğitimi politikaları bu dil üzerinden şekillenmiştir. 60 yıldan uzun bir süredir başta İngilizce olmak üzere yabancı dil eğitimi üzerine pek çok kez modern dil eğitim politikaları ve uygulamaları denense de istenilen düzeyde bir başarı elde edilememiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de yabancı dil eğitimi üzerine şu ana kadar uygulanan politikalar incelenerek eksikler ve hatalar belirlenerek, halihazırda uygulamada olan“MEB 2023 Eğitim Vizyonu”ışığında, yabancı dil eğitiminde başarı seviyesini artırmaya yönelik çözüm önerilerinde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Education has always been one of the most important issues in Turkish history for thousands of years. The educational understanding and practices of the first Turkish communities were shaped by their lifestyles. The first Turkish civilizations in Central Asia, consisting of horse-drawn nomadic tribes, interacted with their closest neighbor China for many years and exchanged both culture and language as a result of this interaction. After their conversion to Islam, Turks moved to the west and interacted with the Arab world and Iran, as a result of their relations with these civilizations, they learned Arabic to read and understand the Qur'an as well as cultural exchange and used Persian in many areas of daily life until the middle of the 19th century. Turning completely to the West with the proclamation of the Republic, Turkey has focused on education in French and German rather than Arabic and Persian in foreign language teaching. Since 1950, English has started to be the dominant foreign language in Turkey as in the whole world, and foreign language education policies have been shaped over this language. Although modern language education policies and practices have been tried many times on foreign language education, especially in English, for more than 60 years, the desired level of success has not been achieved. In this study, suggestions to increase the level of success in foreign language education will be proposed in the light of the“MEB 2023 Education Vision”, which is currently in practice.