بررسی و بهبود الگوريتم هاي زمانبندي در سیستم های توزیع شده گرید
Investigation and Improvement of Scheduling Algorithms in Grid Distributed Systems
  1. Tez No: 941641
  2. Yazar: BAHMAN ARASTEH ABBASABAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MOVAGHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Grid adlı bir yapı kurmanın hedefi; bilgisayarlar, veriler, işlemler ve saklama alanı gibi değişken kaynaklara erişim ve katılım mekanizması sağlamaktır. Basitçe bir tabirle gridi değişik ve dinamik kaynaklara sahip odaksız, uyumsuz bir sistem olarak belirtebiliriz. Hesaplamalı şebekenin üç ana özelliği heterojenlik, gelişme potansiyeli ve adaptasyondur. İşlemcinin yönetimi, hafıza, şebeke ve yedekleme iletkenleri griddeki çok önemli konulardır. Grid kaynaklarındaki zamanlama, işlevselliğindeki en önemli faktörlerden biridir. İşlevsel ve uygun zamanlama, gridin hesaplama sisteminde işleri yanıtlama zamanını azaltır. Bunun sonucunda işler, kısıtlı ve belirlenmiş zamanda bitmiş olur. Bu tezdeki ana konu; grid sistemindeki zamanlama algoritmalarıdır. Bu tezde grid dağıtım sisteminde kaynakların zamanlama yöntemleri araştırılıp geliştirilmiştir. Başlangıçta değişik zamanlama algoritmalarında işlerin bekleme süresi, uygulama zamanı, hata toleransı, kaynak yeterlilikleri gibi değişik açılardan araştırılıp kıyaslanmıştır. Devamında gridin dinamik kaynaklarının özelliklerinin tahmini ölçü alınarak bir zamanlama yöntemi sunulmuştur. Önerilen bu yöntemde yerel işler gönderilmiş işlere göre daha önceliklilerdir. Önerilen yöntemde grid kaynaklarının üzerindeki iş yükünü dengelemek bir dengeleme parametresinden için faydalanılmıştır. Grid kaynağında iş yükünü dengeleme, bekleme zamanının artmasını engelleyip işlevselliği artmasını sağlar. Java konseptli bir simülasyon muhitinde yapılan deneyler de önerilen yöntemin diğer yöntemlere göre daha yüksek etkisi olduğunu gösterir. Yanıt zamanı ve bekleme zamanı; önerilen yöntemde diğer yöntemlere göre daha kısa olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of creating a grid distributed system is to provide a mechanism for accessing and sharing a heterogeneous set of resources such as computers, data, operations and storage space. In a simple definition, the grid can be called a heterogeneous decentralized system that includes multiple and dynamic resources that belong to several different organizations. The three main characteristics of the computing grid are: heterogeneity, scalability, dynamism and adaptability. Management of processors, memory, network, storage media in the grid is a very important issue. Grid resource scheduling is one of the most important factors that affect its efficiency. Efficient and appropriate scheduling in the grid computing system reduces the response time of the tasks and as a result, the tasks are completed within the specified deadline. The focus of the discussion in this thesis is the scheduling algorithms in the grid system. In this thesis, resource scheduling methods in grid distributed system have been reviewed and improved. At first, several scheduling algorithms have been studied and compared from different aspects such as the waiting time of tasks, execution time of tasks, error tolerance and resource efficiency. In the following, a scheduling method is presented based on the prediction of the dynamic characteristics of the resources in the grid. In the proposed method, local jobs have a higher priority than jobs sent from websites. In the proposed method, an adjustment parameter is used to balance the workload on grid resources. Creating a load balance in the grid resources prevents the increase of the waiting time and ultimately improves the efficiency. The results of the experiments carried out in a Java-based simulation environment show the higher efficiency of the proposed method than other methods. The waiting time and response time in the proposed method is reduced compared to other methods ​