The relation between visual impairment and the earliest autobiographical memories in young adults
Genç yetişkinlerde görme bozukluğu ve otobiyografik anıların özellikleri arasındaki ilişki
- Tez No: 717390
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Otobiyografik bellek, bir bireyin yaşamına ilişkin kişisel deneyimlerden ve kişisel bilgilerden oluşan bir bellek sistemidir. Bu nedenle, kendini temsil etme işlevini yerine getirir ve doğrudan kendini anlama ile ilgilidir. Bu çalışmanın amacı, kimliği etkileyen bir durumun etkilerini ele almaktır: körlük. Körlük kronik bir hastalık olarak benlikle bütünleşir ve anıların farklı özelliklerini etkileyebilir. Örneğin, körlük, otobiyografik hafızaya erişimin ana bileşenlerinden biri olan görsel imgelemenin azalmasıyla ilişkilidir. Bu nedenle, bu çalışma yetişkinlerde görme bozukluğu ile otobiyografik anıların özellikleri arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Bu çalışma çocukluk amnezisinin başlangıcını ve otobiyografik anıların fenomenolojik özelliklerini araştırmaktadır. Bu bağlamda katılımcılara en eski çocukluk anıları sorulmuştur. Ayrıca katılımcılara en önemli anıları sorulmuş ve kontrol olayı olarak kullanılmıştır. Öte yandan, bilişsel benliğin oluşmasının iki başarı ile ilişkili olduğu bulunmuştur: aynada kendini tanıma ve şahıs zamirlerinin kullanımı. Görme bozukluğu görsel girdiyi sınırlar veya engeller ve bu düşük deneyim/deneyim eksikliği nedeniyle dil gelişimini mođule eder. Bu nedenle, katılımcıların görsel veya sözel işleme tarzı baskınlığı ölçülmüştür. Birbiriyle ilişkili bu üç kavramı ( körlük, benlik ve otobiyografik bellek) birlikte ele aldığımızda, düşük görsel deneyimin ertelenmiş kişisel gelişim yoluyla anıları etkilediğini öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Autobiographical memory is a memory system that consists of personal experiences and personal information about an individual's life. Therefore, it performs the function of self-representation and is directly related to self-understanding. The purpose of this study is to address the effects of a condition that affects identity: blindness. Blindness, as a chronic disease, integrates with the self and can affect different aspects of memories. For example, blindness is associated with reduced visual imagery, one of the main components of autobiographical memory. Therefore, this study focuses on the relationship between visual impairment in adults and features of autobiographical memories. This study investigates the onset of childhood amnesia and the phenomenological features of these autobiographical memories. In this context, the participants were asked about their earliest childhood memories. In addition, the participants were asked about their most important memories and used as a control event. On the other hand, the formation of the cognitive self was found to be associated with two achievements: self-recognition in the mirror and the use of personal pronouns. Visual impairment limits or blocks visual input and modulates language development. Due to this low/lack of experience, so participants' visual or verbal style of processing dominance was measured. When we consider these three interrelated concepts (blindness, self, and autobiographical memory) together, it can be argued that low visual experience affects memories through deferred personal development.