Coupled hidden Markov model with bivariate discrete copula to study comorbidity of chronic diseases
Kronik hastalıkların komorbiditesini incelemek için iki değişkenli kesikli kapula ile birleştirilmiş gizli Markov modeli
  1. Tez No: 717409
  2. Yazar: ZARINA OFLAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN YOZGATLIGİL, PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, İstatistik, Actuarial Sciences, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bir dizi kronik hastalığın birbirleri üzerinde önemli etkileri vardır ve ortak risk faktörlerini paylaşırlar. Birbiriyle etkileşen veya birbirini tetikleyen iki veya daha fazla hastalığın varlığını gösteren komorbidite, aktüeryal değerlemeler için önemli bir ölçüttür. Tezin ana önerisi, saklı Markov teorisi ve kapula fonksiyonunun bir kombinasyonu ile iki veya daha fazla kronik hastalığı tanımlayan paralel etkileşimli süreçleri modellemektir. Bu çalışmada, saklı süreçte iki değişkenli ayrık kapula fonksiyonu ile yeni bir birleşik saklı Markov modeli geliştirildi. Yeni bir ayrık kapula, yani Binom kapula kullanılmıştır. Tam-veri model olasılığını hesaplandı ve modeli uygulamak için gerekli bir çıkarım geliştirilmiştir. Modelin parametrelerini tahmin etmek ve log-olasılığının sayısal zorluğu ele almak için, bir varyasyonel beklenti maksimizasyonu (VBM) algoritması önerilmiştir. VBM algoritmasını gerçekleştirmek için, modelin log-olabilirliğinin bir alt sınırı tanımlanır ve parametrelerin tahmin edicileri M-bölümünde hesaplanır. İleri-geri olasılıkların hesaplanmasında meydana gelen olası bir sayısal taşma çözülür. Önerilen modelin performansını değerlendirmek için iki farklı olasılık oranının simülasyon çalışması yapıldı ve tatmin edici bulgular elde edildi. Ayrıca önerilen model özel bir hastaneden hastane randevu verilerine uygulanmıştır. Model, gözlemlenmemiş hastalık verilerinin bağımlılık yapısını ve dinamiklerini tanımlar. Uygulama sonuçları, önerilen modelin yalnızca zaman içindeki popülasyon dinamikleri mevcut olduğunda ve hiçbir klinik veri mevcut olmadığında hastalık komorbiditesini araştırmak için yararlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A range of chronic diseases have a significant influence on each other and share common risk factors. Comorbidity, which shows the existence of two or more diseases interacting or triggering each other, is an important measure for actuarial valuations. The main proposal of the thesis is to model parallel interacting processes describing two or more chronic diseases by a combination of hidden Markov theory and copula function. This study introduces a novel coupled hidden Markov model with the bivariate discrete copula function in the hidden process. We use a novel discrete copula, namely the Binomial copula. We compute a complete data log-likelihood and develop an inference necessary to implement the model. To estimate the parameters of the model and deal with the numerical intractability of the log-likelihood, we propose a variational expectation maximization (VEM) algorithm. To perform the VEM algorithm, a lower bound of the log-likelihood of the model is defined, and estimators of the parameters are computed in M-part. A possible numerical underflow occurring in the computation of forward-backward probabilities is solved. The simulation study was conducted for two different odds ratios to assess the performance of the proposed model, resulting in satisfactory findings. Additionally, the proposed model was applied to hospital appointment data from a private hospital. The model defines the dependency structure of unobserved disease data and its dynamics. The application results demonstrate that the proposed model is useful for investigating disease comorbidity when only population dynamics over time are available and no clinical data are available.