Siyasal iletişimde sosyal medyanın rolü: Türkiye'deki liderlerin gezi parkı olayları üzerinden Twitter (X)'ı propaganda aracı olarak kullanımı
The role of social media in political communication: The use of Twitter (X) as a propaganda tool by the leaders in Türkiye over the gezi park protests
  1. Tez No: 961071
  2. Yazar: AHMET SELİM OKUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Çalışmamızın konusunu Türkiye'deki beş siyasi liderin Twitter (X) üzerinden 2013- 2020 yılları arasında yürüttükleri propaganda türleri oluşturmaktadır. Bu kapsamda Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli, Meral Akşener ve Selahattin Demirtaş'ın 2013-2020 yılları arasında Twitter (X)'de yaptığı paylaşımlar incelenmiş, Gezi Parkı Olayları üzerinden yürüttüğü propaganda türleri karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıklar saptanmıştır. Örtülü nitel içerik analizi yöntemiyle yaptığımız araştırmamızda öncelikle siyasal iletişim tarihindeki önemli noktalar ve kullanılan yöntemler incelenmiştir. Daha sonra propaganda kavramı, türleri, amacı ve esaslarıyla birlikte irdelenerek Twitter (X)'in propaganda aracı olarak kullanımı ele alınmıştır. Bu beş liderin en çok paylaşım yaptığı konular, yıllara göre meydana gelen kırılmalar ve yürüttüğü farklı propaganda türleri de tespit edilmiştir. Ardından Türkiye siyasi tarihinde büyük etkiye sahip olan Gezi Parkı Olayları üzerinden beş siyasi liderin eylemleri nasıl birbirinden farklı şekil ve sıklıklarda propaganda aracına dönüştürdükleri paylaşmış oldukları örnek tweetler üzerinden incelemiş ve alt propaganda türleri tespit edilerek karşılaştırılmıştır. Buna bağlı olarak siyasi liderlerin resmi Twitter (X) hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımların teorik olarak kaynağına göre beyaz ile gri propagandanın arasında konumlandırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, Gezi Parkı Olayları ile birlikte Türkiye'de tepki amaçlı düzenlenen geniş çaplı sokak eylemlerinin sona erdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the propaganda patterns of five political leaders in Türkiye on Twitter (X) between 2013-2020. In this context, the tweets of Recep Tayyip Erdogan, Kemal Kilicdaroglu, Devlet Bahceli, Meral Aksener and Selahattin Demirtas on Twitter (X) were analyzed, and the similarities and differences were determined by comparing the forms of propaganda carried out over the Gezi Park protests. The latent qualitative content analysis method was followed in our research. At the beginning, the history of political communication in Türkiye were discussed, then used methods were examined. Afterwards, the concept of propaganda was discussed together with its purpose and principles, then propaganda types were analyzed, and the use of Twitter (X) as a propaganda tool was discussed. The most-covered topics by these five leaders, and the breakdowns that occurred between the years and the different forms of propaganda they carried out were also determined. Then, through the Gezi Park protests, how the five political leaders transformed the protests into a propaganda tool in different ways and frequencies was analyzed through the sample tweets they shared and sub-propaganda forms were identified and compared. Accordingly, it was concluded that the tweets of political leaders on their official Twitter (X) accounts should theoretically be positioned somewhere between white and grey propaganda according to their source. Finally, after the Gezi Park protests it has been determined that the major street protests in Türkiye have come to an end.