Farklı pliometrik antrenmanların 12-13 yaş erkek tenisçilerin çeviklik, sprint ve vuruş performansına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different pliometric trainings on the agility, sprint and hi̇tti̇ng performance of 12-13 years old male tennis players
  1. Tez No: 717430
  2. Yazar: ALİ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Güç, hareket hızıyla ilişkilendirilen bir niteliktir. Teniste vurgu,“ilk adım”ve hızlı yön değiştirme, erken sezinleme vb. üzerinedir. Bu çalışma; 12-13 yaş erkek tenis sporcularında, pliometrik ve dirençli pliometrik antrenman programlarının, tenisçilerin çeviklik, sprint ve vuruş performansına etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Bu amaçla yapılan çalışma, Afyonkarahisar ilinde bulunan özel tenis kulüplerinde en az 3 yıl düzenli olarak ulusal ve uluslararası turnuvalara katılan 45 erkek tenisçinin gönüllü katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırmada gruplar rastgele yöntemle 3 ayrı gruba eşit sayıda (n=15) dağıtıldı. Standart tenis antrenmanı yapan grup (kontrol grubu), pliometrik antrenman yapan grup (I. deney grubu) ve dirençli pliometrik antrenman yapan grup (II. deney grubu) olarak ayrıldı. 6 hafta süreli bu çalışmada; kontrol grubu sadece standart tenis antrenmanlarını, deney grupları da standart tenis antrenmanlarına ilave uygulanan pliometrik ve dirençli pliometrik antrenmanlarını hafta 4 kez günde 120' dakika uyguladılar. Deney gruplarına; pliometrik antrenmanlar ısınma evresinden sonra 20' dakika haftada 2 kez yaptırıldı ve antrenmanın devamında standart tenis antrenmanlarını yaptılar. Araştırmada tenisçilerin çeviklik, sprint ve vuruş performansını belirlemek için Illinois test, 10 metre sprint testi, 20 metre sprint testi, sarkaç koşu testi ve ITN testi ölçümleri yapıldı. Ölçümler ön test ve son test şeklinde 2 kez uygulandı. Çalışmamız sonucunda elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanıldı. Tüm verilerin aritmetik ortalamaları ve standart sapma değerleri tanımlayıcı istatistik kullanılarak belirlendi. Yapılan normalite (Shapiro-Wilk) testi sonucunda verilerin normal dağılıma sahip olduğu belirlendiğinden analiz için parametrik testler kullanıldı. Grupların kendi içinde ön test ve son test değerleri arasındaki farkı belirleyebilmek için bağımlı örneklem t testi, gruplar arasındaki farkın belirlenebilmesi için ise varyans analizi (one way annova) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Strength is an attribute associated with speed of movement. The emphasis in tennis is on the“first step”and rapid change of direction, early anticipation, etc. This study was conducted to examine the effects of plyometric and resistant plyometric training programs on agility, sprint and hit performance of 12-13 years old male tennis players. It was carried out with the voluntary participation of 45 male tennis players, who regularly participated in national and international tournaments for at least 3 years in private tennis clubs in Afyonkarahisar. In the study, groups were randomly distributed to 3 separate groups in equal numbers (n = 15). The groups were divided as the standard tennis training group (control group), the plyometric training group (I. experiment group) and the resistant plyometric training group (II. Experiment group). In this 6-week study, the control group applied only standard tennis training, and the experimental groups applied plyometric and resistant plyometric training for 120 minutes 4 times a week in addition to standard tennis trainings. The plyometric training sessions were applied twice a week for 20 minutes after the warm-up phase to the experimental groups and they did standard tennis training after training. In the research, Illinois test, 10 meter sprint test, 20 meter sprint test, pendulum running test and ITN test were used to determine the agility, sprint and hitting performance of tennis players. Measurements were applied twice as pre-test and post-test. Statistical package program was used in the analysis of the data obtained as a result of the study. The arithmetic means and standard deviation values of all data were determined using descriptive statistics. Parametric tests were used for analysis as it was determined that the data had a normal distribution as a result of the normality (Shapiro-Wilk) test. The dependent sample t test was used to determine the difference between the pre and post test values within the groups, and the analysis of variance (one way annova) was used to determine the difference between the groups.