Tıp dünyası mecmuasına göre cumhuriyet dönemi sağlık politikaları (1928–1986)
The health policies during the rebuplican era according to tip dünyasi magazine (1928-1986)
  1. Tez No: 717459
  2. Yazar: NUR FİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Tez çalışmamızın amacı ülkemizin sağlık politikalarının yıllar içerisindeki değişim ve gelişimini ve sağlık politikalarını şekillendiren durumları dönemin önemli tıbbi süreli yayınlarından olan Tıp Dünyası mecmuasının sağlayacağı veriler ışığında değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tıp Dünyası mecmuası 1928-1986 yılları arasını kapsayan uzunca bir dönem yayın hayatına devam etmesi bakımından tıbbi süreli yayınlar arasında ayrıca bir öneme sahiptir. Mecmua dönemin önemli isimlerinin makaleleri, güncel haberler ve gelişmeler gibi pek çok veriye sahiptir. Tez çalışmamızın verileri 1928-1986 yılları arasında yayınlanmış olan Tıp Dünyası mecmuasının tüm sayılarından elde edilmiştir. Elde ettiğimiz bulgular, neden sonuç ilişkisi kurularak çalışılmıştır. Bulgular: Mecmua verilerine göre ülkemizin sağlık politikaları incelendiğinde kuruluş yıllarında en büyük sağlık sorununun bulaşıcı hastalıklar olduğu görülmüştür. Bu kapsamda bulaşıcı hastalıklarla ilgili kanunlar çıkarılmış, Milli Türk Tıp Kongrelerinde bu hastalıklar görüşülmüş, dikey örgütlenme kapsamında bulaşıcı hastalıklarla mücadele edilmiş ve sağlık personeli yetiştirilmiştir. Bu dönem koruyucu sağlık politikası uygulanmış ve sağlık alanında birçok kanun çıkarılmıştır. Sonuç: Elde ettiğimiz veriler, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1923 yılında kuruluşundan itibaren sağlıklı ve genç bir nüfusa duyulan ihtiyaç nedeniyle sağlık teşkilatı oluşturduğunu ve sağlık hizmetlerine büyük önem verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our thesis is to evalute the change and development of our country's health policies over the years and situations that shape health policies in the light of the data from Tıp Dünyası magazine which is one of the important medical periodicals of the era. Materials and Methods: Covering the years 1928-1986, Tıp Dünyası magazine stands in a special place of importance among medical periodicals regarding its long-run publication life. The magazine holds quite some data on the articles of the big names of the period, timely news and developments. The data of our thesis study has been obtained from the entire issues of the Tıp Dünyası magazine published between 1928-1986. The findings obtained have been examined through cause and effect relationship. Result: According to the data from the magazine, infectious diseases were the major health issue in the founding years as far as our country's health policies were analyzed. Regarding the diseases in question; laws were enacted, they were a hot topic discussed at the Turkish National Medical Congresses, were fought within the scope of vertical organization, and health professionals were trained. Throughout the period, a preventive health policy has been implemented and many laws have been legislated in respect of the healthcare field. Conclusion: The data obtained indicates that the Rebuplic of Turkey has founded a health organization due to the need for a healthy and young population as of its establisment in 1923 and pays special attention to health services.